BALDOR / DODGE 17AZ25H56WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,478.89 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 1.99" |
| Bore Length | 5.41" |
| Case Size | 17 |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Color | White |
| Finish | White Epoxy |
| Gearbox Component Type | Gearbox |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 22/25 hp |
| Hp Rating Output | 17/25 hp |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | 3 Piece Coupled |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 56C Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 4.19" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 3/4" |
| Nominal Ratio | 25 |
| Output Shaft | Hollow |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 7.73" |
| Output Style | Hollow Bore |
| Overhung Load | 1190 lbf. |
| Rated Torque Output | 609 lbs.-in. |
| Ratio | 25:1 |
| Seal Type | Two Piece Harsh Duty |
| Shaft Dia. | 1" |
| Suitable For Washdown | Yes |
| Thermal Hp Rating | 1 7/25 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.7 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | shaft dia. | gear ratio | output style | finish | ratio | frame size | output type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 17AZ05H56 | 1" | - | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 5:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ07H56 | 1" | 7 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 7:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ10H56 | 1" | 10 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 10:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ15R56 | 7/8" | 15 | Right | Silver Gray Epoxy | 15:1 | 56 | Right Solid B | 1 3/4" | €1,937.19 | |
| 17AZ20H56 | 1" | 20 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 20:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ30H56 | 1" | 30 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 30:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ50H56 | 1" | 50 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 50:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR 1NEN2 Disc Spring Belleville 302 Stainless Steel 0.656 In
- COTTERMAN 3MS C1 Safety Cage Steel Middle
- EATON HVX030A2-2A1N1B4B5C4 Adjustable Frequency Drive, 30 HP, NEMA Type 12, EMC H, No Brake Chopper, 230 V, LonWorks
- PEER CHAIN 3604 Connecting Link, 60 Pitch
- MASTERDRIVES 4B54SD Quick Disconnect Sheave, A/B Section, 4 Groove
- RULAND MANUFACTURING LV-MSP-50-A 50mm Two-Piece Shaft Collar with Clamping Lever, Aluminum Collar with Zinc Plated Lever, 78mm OD, 19mm Wd.
- COOPER B-LINE 6645 L COMBO Wireway Elbow, 90 Deg., Combo Opening, Lay In Wiring Method, Steel, Gray
- NORDYNE 903404 M1 Combustion Blower Assembly
Explore More
- KEYSHAFT
- Ductless Split Systems A/C and Heat Pumps
- Anchor Screws
- Safety Kit
- Scaffolding and Platform Accessories
- Unit Heater Motors
- ML KISHIGO High Visibility Vests, Lime
- RUD CHAIN VCGH-S Excavator Hooks
- TEMPCO Bulb and Capillary Thermostats
- ANVIL AS100H Series Channels With Holes
- CONGRESS DRIVES Fixed Bore Die Cast Zamak 3 V-Belt Pulley, Number of Grooves: 1
- KERN AND SOHN Condensers
- ARLINGTON INDUSTRIES Wire Holders, Porcelain
- STARRETT Gage Interface Series
- PARKER 171CA Series Compress-Align Male Run Tees
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 17AZ25H56WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
€2,478.89 /unit

