BALDOR / DODGE 17AZ20R14WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,937.19 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 1.99" |
| Case Size | 17 |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Center To End Of Shaft Distance | 4.31" |
| Color | White |
| Finish | White Epoxy |
| Gearbox Component Type | Gearbox |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 1.03 hp |
| Hp Rating Output | 21/25 hp |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | 3 Piece Coupled |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 140TC Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 4.19" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 3/4" |
| Nominal Ratio | 20 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 7.73" |
| Output Style | Right |
| Overhung Load | 1190 lbf. |
| Rated Torque Output | 602 lbs.-in. |
| Ratio | 20:1 |
| Seal Type | Two Piece Harsh Duty |
| Shaft Dia. | 7/8" |
| Shaft Length Output | 1.74" |
| Shaft Output Type | Right Side Solid |
| Suitable For Washdown | Yes |
| Thermal Hp Rating | 1 29/50 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.7 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | shaft dia. | gear ratio | output style | finish | ratio | frame size | output type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 17AZ05H56 | 1" | - | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 5:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ07H56 | 1" | 7 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 7:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ10H56 | 1" | 10 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 10:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ15R56 | 7/8" | 15 | Right | Silver Gray Epoxy | 15:1 | 56 | Right Solid B | 1 3/4" | €1,937.19 | |
| 17AZ20H56 | 1" | 20 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 20:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ30H56 | 1" | 30 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 30:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ50H56 | 1" | 50 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 50:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 |
Explore Products
- ARLINGTON INDUSTRIES 829ART EMT, Insulated Throat, 4.197 x 5.188 Inch Size, Steel
- WHIZARD 135479-LS Cut Resistant Glove White Reversible S
- WOODHEAD 1300120153 332020A01M080 Cordset, 12 Pole, Male Female, 8m, 16/12, PVC
- WESCO 210012 126-P 126 Steel Hand Truck, P Pneumatic Rubber Wheel, 700 Lbs Capacity
- GRAINGER 31NG35 Lock Box, Surface, Push Button, 2 Key Capacity, Zinc Alloy
- MORSE CUTTING TOOLS 61734 Form Tap, ‎7/16-20 Inch Dia., Gh5 Plug, 4 Flute
- TITAN FASTENERS ACD14208
Explore More
- KEYSHAFT
- Filtration System Accessories
- Steel Cable
- Nuts and Washers
- Blender and Drink Mixer Accessories
- Knurling Tool Accessories
- ADB HOIST RINGS MFG. Stubby Ball End Hex Keys
- CHICAGO PNEUMATIC CP74 Series Die Grinders
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU740 Gas Springs
- MUELLER INDUSTRIES 165 Iron Body Simplex Basket Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Square HDPE Bottles, Wide Mouth
- DIXON NPT Threaded Female Reducing Tees
- COOPER B-LINE Type 12 Continous Hinged Flanged Through Cover JIC Enclosures
- KEO Long Series Combined Drills And Countersinks, 60 Degrees Countersink Angle, Solid Carbide
- LEGRIS 3171 Series Male Connectors
- MERIT BRASS SW3680D Pipe Inserts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 17AZ20R14WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
€1,937.19 /unit

