BALDOR / DODGE 17AZ15H56WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN White Worm Gear Speed Reducer
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,478.89 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 1.99" |
| Bore Length | 5.41" |
| Case Size | 17 |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Color | White |
| Finish | White Epoxy |
| Gearbox Component Type | Gearbox |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 1.27 hp |
| Hp Rating Output | 1 2/25 hp |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | 3 Piece Coupled |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 56C Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 4.19" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 3/4" |
| Nominal Ratio | 15 |
| Output Shaft | Hollow |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 7.73" |
| Output Style | Hollow Bore |
| Overhung Load | 1190 lbf. |
| Rated Torque Output | 583 lbs.-in. |
| Ratio | 15:1 |
| Seal Type | Two Piece Harsh Duty |
| Shaft Dia. | 1" |
| Suitable For Washdown | Yes |
| Thermal Hp Rating | 2.01 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.7 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | shaft dia. | gear ratio | output style | finish | ratio | frame size | output type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 17AZ05H56 | 1" | - | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 5:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ07H56 | 1" | 7 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 7:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ10H56 | 1" | 10 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 10:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ15R56 | 7/8" | 15 | Right | Silver Gray Epoxy | 15:1 | 56 | Right Solid B | 1 3/4" | €1,937.19 | |
| 17AZ20H56 | 1" | 20 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 20:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ30H56 | 1" | 30 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 30:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ50H56 | 1" | 50 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 50:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 |
Explore Products
- HUB CITY 0220-76738 Worm Gear Speed Reducers, Quill Input, Left Worm Gear, Solid Output Shaft, Gray
- APPLETON ELECTRIC MLAP172J5GMTZ2 Light Fixture, 175W
- VERMONT GAGE 912316090 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 16.09 mm Size
- SLOAN 3460010 Sensor Flushometer
- RIDGID 52082
- REGAL 008715AS43 Taper Pipe Tap, 1/2-14 Size, 4 Flutes, NPT With Steam Oxide
- DIXON 48PFX3.937 Ferrule, 3-56/64 to 3-59/64 Inch O.D., 3 Inch Size, Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Gauges and Electronics
- Squeegee Handles
- Coupling Inserts
- Marine Bilge Pumps
- UV Leak Detector Accessories
- MAYHEW TOOLS Cape Chisels
- CONDOR Cowhide Leather Palm Gloves
- VIEGA PROPRESS XL-C Reducers, Copper, Press x Press, EPDM
- ANVIL AS150 Series Channels, Solid
- TSUBAKI Power Lock(r) Ke Series
- OSG 16510 Series, VC-10 Spiral Point Tap, V Coating Finish
- WEG Tefc Footless, Jet Pump Motors, Three Phase
- STARRETT 91720 Series Duratec Band Saw Blades
- GLOBE SCIENTIFIC Translucent Snap Caps, For 12/13 mm Tubes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 17AZ15H56WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN White Worm Gear Speed Reducer
€2,478.89 /unit

