BALDOR / DODGE 17AZ10LR56 TIGEAR-2 E-Z KLEEN Right Angle Reducer
Get it by Monday, Apr 13
€2,154.63 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 1.99" |
| Case Size | 17 |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Center To End Of Shaft Distance | 4.31" |
| Color | Green |
| Finish | Silver Gray Epoxy |
| Frame Size | 56 |
| Gear Box | TIG17 |
| Gear Ratio | 10 |
| Gearbox Component Type | Gearbox |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 1 67/100 hp |
| Hp Rating Output | 1 12/25 hp |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | 3 Piece Coupled |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 56C Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 4.19" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 3/4" |
| Nominal Ratio | 10 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 7.73" |
| Output Style | Left, Right |
| Output Type | Double Solid |
| Overhung Load | 1190 lbf. |
| Paint Type | Stainless Epoxy |
| Rated Torque Output | 534 lbs.-in. |
| Ratio | 10:1 |
| Seal Type | Two Piece Harsh Duty |
| Shaft Dia. | 7/8" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | No |
| Shaft Length Output | 1.74" |
| Shaft Output Type | Double Solid |
| Suitable For Washdown | Yes |
| Thermal Hp Rating | 2 19/25 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.7 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | shaft dia. | gear ratio | output style | finish | ratio | frame size | output type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 17AZ05H56 | 1" | - | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 5:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ07H56 | 1" | 7 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 7:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ10H56 | 1" | 10 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 10:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ15R56 | 7/8" | 15 | Right | Silver Gray Epoxy | 15:1 | 56 | Right Solid B | 1 3/4" | €1,937.19 | |
| 17AZ20H56 | 1" | 20 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 20:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ30H56 | 1" | 30 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 30:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ50H56 | 1" | 50 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 50:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 |
Explore Products
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS CR20GRYTRP2 Straight Receptacle, Duplex, 20A 125V, Gray, 8 Inch Stranded Lead
- EATON ECL03C2A3A Electrically Held Lighting Contactor, 30A, NEMA 3R, 110-120V/50-60 Hz, 3P, 45mm Frame
- NTN UCP-1/2M Mounted Ball Bearing 1/2 Inch Bore
- ACROVYN SSM20CV8F949N Corner Guard, White, 2 x 96 x 5/64 Inch Size
- BRADY 2HT-500-2-WT-S 114334 Precut Label Roll, 1/2 x 2 Inch, Polyvinylidene Fluoride, White, 250 Label per Roll
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS SNAP2182LASCTRA Style Line Receptacle, 20A 125V, 2-P 3-W Grounding, 5-20R, Nylon, Light Almond
- NIBCO NJ9103D S-590-Y Three Piece Ball Valve, Female Solder Cup, 2 Inch Size, Bronze, Solder Ends
- SMC VALVES NCJ2D10-050S Round Body Cylinder, 10 mm Size, Single Acting
Explore More
- KEYSHAFT
- Colony Counters
- Tool and Appliance Testers
- Close-Coupled Pump Motors
- Connector Nuts
- Rotary and Straight Line Laser Levels
- MCR SAFETY NXG Work Gloves, 13 Gauge, White
- VIEGA PROPRESS XL-C 45 Degree Elbow, Press x FTG
- MUELLER INDUSTRIES 792M Duplex Basket Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Pierceable Plug Stoppers, For 13 mm Tubes
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 5-40 Unc
- SPEARS VALVES Butterfly Valve CPVC Standard Valve Overhaul Kits With Disc, Buna-N
- LEWISBINS 12 Inch ESD Safe Shelf Bins
- DUTTON-LAINSON Spouts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 17AZ10LR56 TIGEAR-2 E-Z KLEEN Right Angle Reducer
€2,154.63 /unit

