BALDOR / DODGE 17AZ10LR14WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
Get it by Monday, Apr 13
€2,154.63 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 1.99" |
| Case Size | 17 |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Center To End Of Shaft Distance | 4.31" |
| Color | White |
| Finish | White Epoxy |
| Gearbox Component Type | Gearbox |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 1 67/100 hp |
| Hp Rating Output | 1 12/25 hp |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | 3 Piece Coupled |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 140TC Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 4.19" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 3/4" |
| Nominal Ratio | 10 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 7.73" |
| Output Style | Left, Right |
| Overhung Load | 1190 lbf. |
| Rated Torque Output | 534 lbs.-in. |
| Ratio | 10:1 |
| Seal Type | Two Piece Harsh Duty |
| Shaft Dia. | 7/8" |
| Shaft Length Output | 1.74" |
| Shaft Output Type | Double Solid |
| Suitable For Washdown | Yes |
| Thermal Hp Rating | 2 19/25 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.7 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | shaft dia. | gear ratio | output style | finish | ratio | frame size | output type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 17AZ05H56 | 1" | - | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 5:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ07H56 | 1" | 7 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 7:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ10H56 | 1" | 10 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 10:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ15R56 | 7/8" | 15 | Right | Silver Gray Epoxy | 15:1 | 56 | Right Solid B | 1 3/4" | €1,937.19 | |
| 17AZ20H56 | 1" | 20 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 20:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ30H56 | 1" | 30 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 30:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ50H56 | 1" | 50 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 50:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 |
Explore Products
- MARTIN SPROCKET CSD10032X35 Drum Pulley, Standard, 10 Inch O.D., 3.5 Inch Max Bore, 32 Inch Face Width, Steel
- CHICAGO-LATROBE 44509 Jobber Length Drill Bit, Left Hand, #39 Size, 1 3/8 Inch Flute Length
- APPROVED VENDOR HX18120300-025P2 Hex Head Cap Screw, M12x1.25 Thread Size, Steel, 30mm Lg., 7.5mm Head Ht., Fine, Zn Plated
- IMPACT PRODUCTS 5024HG-90-LA003 Bottle 24 oz. Polyethylene Clear
- BOSTON GEAR SH142-K Spiral Bevel Gear Set
- GRAINGER M01120.270.0200 Hex Nut, M27x2 Thread Size, Steel, 22 mm Ht., 41 mm Wd., Blk Oxide, Std Hex
- HUB CITY 0220-77726 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
- VERMONT GAGE 911174300 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 0.743 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Gas Connection Kits
- HVAC Relays
- Hardwire Surge Protection Devices
- Guard Rails
- Door Protectors
- AKRO-MILS 30014 Shelfmax Shelf Bins
- WARN Quick-Connect Power Cables
- FACOM 31 Metric Extra Slim Open End Wrenches
- JOHN GUEST Speedfit Stackable Tees
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Amber Media Bottles
- CHASE DOORS Flexible Swinging Door, Chocolate Brown
- SPEARS VALVES CPVC Schedule 80 Fitting Caps, Socket
- EBERBACH Tube Cutters
- GROVE GEAR GRL Series, B-D Style, 832 Size, Ironman Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 17AZ10LR14WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
€2,154.63 /unit

