BALDOR / DODGE 17AZ05R14 TIGEAR-2 E-Z KLEEN Right Angle Reducer
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,937.19 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 1.99" |
| Case Size | 17 |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Center To End Of Shaft Distance | 4.31" |
| Color | Green |
| Finish | Silver Gray Epoxy |
| Frame Size | 140 |
| Gear Box | TIG17 |
| Gear Ratio | 5 |
| Gearbox Component Type | Gearbox |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 259/100 hp |
| Hp Rating Output | 2.39 hp |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | 3 Piece Coupled |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 140TC Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 4.19" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 3/4" |
| Nominal Ratio | 5 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 7.73" |
| Output Style | Right |
| Output Type | Right Solid B |
| Overhung Load | 1050 lbf. |
| Paint Type | Stainless Epoxy |
| Rated Torque Output | 430 lbs.-in. |
| Ratio | 5:1 |
| Seal Type | Two Piece Harsh Duty |
| Shaft Dia. | 7/8" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | No |
| Shaft Length Output | 1.74" |
| Shaft Output Type | Right Solid B |
| Suitable For Washdown | Yes |
| Thermal Hp Rating | 3.97 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.7 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | shaft dia. | gear ratio | output style | finish | ratio | frame size | output type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 17AZ05H56 | 1" | - | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 5:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ07H56 | 1" | 7 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 7:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ10H56 | 1" | 10 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 10:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ15R56 | 7/8" | 15 | Right | Silver Gray Epoxy | 15:1 | 56 | Right Solid B | 1 3/4" | €1,937.19 | |
| 17AZ20H56 | 1" | 20 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 20:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ30H56 | 1" | 30 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 30:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ50H56 | 1" | 50 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 50:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 |
Explore Products
- TRIUMPH TWIST DRILL 046627 Screw Machine Drill, 27/64 Size, 135 Deg. Split Point, Cobalt, Bronze Oxide
- BEHRINGER SYSTEMS UBC-8625 BEHRINGER PIPE SYSTEMS UBC-8625
- EATON A29SRC15AA3E005 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 15A, 110/120 V Coil, 1No Pressure Plate
- VERMONT GAGE 371547010 Thread Plug Gage, Standard, Go, 5/8-11 UNC, 2A, Lh
- EATON NGS312039M Molded Case Circuit Breaker, Ng-Frame, 3-Pole, 1200A, 480 Vac, Line/Load
- EATON ECH1801CJA-R63/B Non-Reversing Combination Starter, 480 VAC Primary, 120 VAC Secondary, V Coil
- MARTIN SPROCKET ML-099 x 1 1/16
Explore More
- KEYSHAFT
- Thermostat Guards
- Temporary Job Site Lights
- Covered Spill Containment Pallets and Platforms
- Panel Nuts
- Definite Purpose Motors
- ANSELL 37-155 Alphatec Solvex Comfortable Chemical Resistant Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 792M Duplex Basket Strainers
- EBERBACH Rotating Cutting Blades
- COOPER B-LINE Rack Mounted Horizontal Top Transition Trays
- ANVIL ASSS Series Clamping Nuts With Short Spring
- NIBCO T-617-O Series Gate Valves, Class 125, Cast Iron, Threaded
- PBC LINEAR Linear Ball Bearing Pillow Blocks, Closed Single, Imperial
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 17AZ05R14 TIGEAR-2 E-Z KLEEN Right Angle Reducer
€1,937.19 /unit

