BALDOR / DODGE 17AZ05L56WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
Get it by Friday, Apr 10
€1,937.19 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 1.99" |
| Case Size | 17 |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Center To End Of Shaft Distance | 4.31" |
| Color | White |
| Finish | White Epoxy |
| Gearbox Component Type | Gearbox |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 259/100 hp |
| Hp Rating Output | 2.39 hp |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | 3 Piece Coupled |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 56C Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 4.19" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 3/4" |
| Nominal Ratio | 5 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 7.73" |
| Output Style | Left |
| Overhung Load | 1050 lbf. |
| Rated Torque Output | 430 lbs.-in. |
| Ratio | 5:1 |
| Seal Type | Two Piece Harsh Duty |
| Shaft Dia. | 7/8" |
| Shaft Length Output | 1.74" |
| Shaft Output Type | Left Side Solid |
| Suitable For Washdown | Yes |
| Thermal Hp Rating | 3.97 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.7 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | shaft dia. | gear ratio | output style | finish | ratio | frame size | output type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 17AZ05H56 | 1" | - | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 5:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ07H56 | 1" | 7 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 7:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ10H56 | 1" | 10 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 10:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ15R56 | 7/8" | 15 | Right | Silver Gray Epoxy | 15:1 | 56 | Right Solid B | 1 3/4" | €1,937.19 | |
| 17AZ20H56 | 1" | 20 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 20:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ30H56 | 1" | 30 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 30:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ50H56 | 1" | 50 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 50:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 |
Explore Products
- SPEARS VALVES 4433I-025P Swing Check Valve, With Indicator, Flanged, FKM, 2-1/2 Size, Polypropylene
- VERMONT GAGE 351111510 Standard Thread Measuring Wire, 16 TPI, 60 Deg. Bend
- SHARPE VALVES SV24834TE020 Piston Check Valve Forged Carbon Steel
- HUB CITY 0250-60663 Helical Hypoid Reducer, 1.17 HP, 1.438 Inch O.D, ES Mounting Type, Cast Iron
- METRO 2454NS Wire Shelf 1-1/8 H x 24 W x 54 Inch D
- EATON 588C944H01 Rear Bus Extension Insulator
- ASCO VALVES 302335 Valve Rebuild Kit, For 110/50D, 8210G035AC
Explore More
- KEYSHAFT
- Vials
- Precision Measuring Tool Kits
- Portable Air Conditioner Accessories
- Air Cocks
- Non-Illuminated Push Buttons with Contact Blocks
- SUNDSTROM SAFETY Auto Welding Lens
- MCR SAFETY Leather Palm Work Gloves
- MCR SAFETY Ninja Therma Force Insulated Cut Resistant Work Gloves
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X350 Gas Springs
- ARLINGTON INDUSTRIES Screw On Connector, 90 Degree
- VULCAN HART Oven Liner
- SIEMENS Push Button Heads
- 3M Flow Control Systems, Wall Mount
- MIGHTY LINE Forklift Crossing with Driver Floor Marking Signs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 17AZ05L56WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
€1,937.19 /unit

