BALDOR / DODGE 17AZ05H14WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,478.89 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 1.99" |
| Bore Length | 5.41" |
| Case Size | 17 |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Color | White |
| Finish | White Epoxy |
| Gearbox Component Type | Gearbox |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 259/100 hp |
| Hp Rating Output | 2.39 hp |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | 3 Piece Coupled |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 140TC Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 4.19" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 3/4" |
| Nominal Ratio | 5 |
| Output Shaft | Hollow |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 7.73" |
| Output Style | Hollow Bore |
| Overhung Load | 1050 lbf. |
| Rated Torque Output | 430 lbs.-in. |
| Ratio | 5:1 |
| Seal Type | Two Piece Harsh Duty |
| Shaft Dia. | 1" |
| Suitable For Washdown | Yes |
| Thermal Hp Rating | 3.97 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.7 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | shaft dia. | gear ratio | output style | finish | ratio | frame size | output type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 17AZ05H56 | 1" | - | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 5:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ07H56 | 1" | 7 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 7:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ10H56 | 1" | 10 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 10:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ15R56 | 7/8" | 15 | Right | Silver Gray Epoxy | 15:1 | 56 | Right Solid B | 1 3/4" | €1,937.19 | |
| 17AZ20H56 | 1" | 20 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 20:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ30H56 | 1" | 30 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 30:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ50H56 | 1" | 50 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 50:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 |
Explore Products
- REGAL 008486AS88 Spiral Point Tap, 7/16-14 Size, H11 Limit, 3 Flutes, Plug With TiALN Coating
- LOVEJOY 68514470001 SS075 HUB 1/4 RSB NKWNSS HOLE SS Type Hub SS075, 1/4 Inch Bore Size, Without Keyway and Setscrew Hole
- ADVANCE TABCO CRI-12-30-10 Cocktail Unit, 10-Circuit Cold Plate, 30 X 21 X 33 Inch Size
- VALLEY CRAFT F89606RB Workbench, 4 Drawers, 24 x 21 x 36 Inch Size, Red/Black
- SLOAN 305382 Body Assembly Kit
- APPROVED VENDOR 821739G Hex Head Cap Screw, 3/8 In - 16 Thread Size, Steel, 3 In Lg., 3/8 In Head Ht., Gr. 8
- APPROVED VENDOR SFT288HJ Drill Bushing Type Slip Fixed Drill Size F
- TYDENBROOKS V9271115-1-GRAI Secure Grip Seal, Hot Stamped
Explore More
- KEYSHAFT
- Polishing Belts
- Raceway Fitting Accessories
- Clevis Pins
- Emergency Lighting Batteries
- Air/Liquid Separators
- CONDOR Chain Saw Orange Chaps
- JOHN GUEST Union Tees, Polypropylene White
- ANVIL AS500EHBTB Series Welded Channel Elongated Holes
- ANVIL AS686 Series Beam Clamps
- JOHNSON I-Beam Level
- WOODHEAD 120070 Series Female Receptacle
- CEMENTEX USA Phillips Tip Flush Connect Screw Driver Bit Sockets, 1/2 Inch Square Drive
- MERSEN FERRAZ Modulostar CMC10 Fuse Holders
- DEHN Insulating Gloves, 1000V, Category RC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 17AZ05H14WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
€2,478.89 /unit

