BALDOR / DODGE 15S50L TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
Get it by Tuesday, Apr 14
€929.71 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 1.87" |
| Case Size | 15 |
| Center Distance | 1 1/2" |
| Center To End Of Shaft Distance | 4.31" |
| Color | Green |
| Gear Box | 15 |
| Gear Ratio | 50 |
| Gearbox Component Type | Gearbox |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 17/50 hp |
| Hp Rating Output | 11/50 hp |
| Input Style | Separate, Solid Input Shaft |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Mounting Bolt Pattern Length | 3 1/2" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 1/4" |
| Nominal Ratio | 50 |
| Output Style | Left |
| Output Type | Left Solid A |
| Overhung Load | 710 lbf. |
| Paint Type | Standard |
| Rated Torque Output | 402 lbs.-in. |
| Ratio | 50:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 3/4" |
| Shaft Dia. Input | 1/2" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | No |
| Shaft Length Input | 1.19" |
| Shaft Length Output | 2.23" |
| Shaft Output Type | Left Solid A |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 7/10 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9.9 |
| Ship height (cm) | 23.88 |
| Ship length (cm) | 28.45 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | gear ratio | input style | output style | ratio | finish | output type | shaft dia. | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 15S05L | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 5:1 | - | Left Solid A | 3/4" | 1 1/2" | €929.71 | |
| 15S05R | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 5:1 | Green Finish | Right Solid B | 3/4" | 1 1/2" | €929.71 | |
| 15S10L | 10 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 10:1 | - | Left Solid A | 3/4" | 1 1/2" | €929.71 | |
| 15S10R | 10 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 10:1 | - | Right Solid B | 3/4" | 1 1/2" | €929.71 | |
| 15S15L | 15 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 15:1 | - | Left Solid A | 3/4" | 1 1/2" | €929.71 | |
| 15S15R | 15 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 15:1 | - | Right Solid B | 3/4" | 1 1/2" | €929.71 | |
| 15S20L | 20 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 20:1 | - | Left Solid A | 3/4" | 1 1/2" | €929.71 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 006453 1090T31/35 Metallic Coupling Grid-Lign, Shaft Size 3.0 Inch, Rating 3600 Rpm
- MAIN FILTER INC. MF0117974 50105R03BNV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 4.86 Inch Height
- SPEARS VALVES 2882-784 Mechanical Vent Assembly, Saddle x MPT, Low Head, 18 x 4 Size, PVC
- HUCO 931.15.2 stage 930 Series Air Motor, Two Stage, Size 1, Aluminium Body
- RHEEM AP11524S Magnesium Anode Rod, 42-3/16 Inch
- VERMONT GAGE 141284310 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.8431 Inch Size
- PARKER 14R111FCL040M
- DUPONT TJ198TWHLG0025PI Hooded Coveralls, Tyvek 800, Medium Duty, Taped Seam, White, L
Explore More
- KEYSHAFT
- Snips Shears And Scissors
- Platform Trucks
- Tool Holders And Replacement Cases
- Sampling Bags
- Sinker Nails
- JOHN GUEST Metric Male Connectors, BSPP Thread, Acetal Black
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Filter Flasks
- BIL-JAX Guard Rail for Portable Stage Package
- EBERBACH E3700 Series Heavy Duty Variable Speed Cutting Mills
- BROWNING Steel Single Sprockets With Split Taper Bushings For No. 80 Chain
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 15S50L TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
€929.71 /unit

