BALDOR / DODGE 15S20RWP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,090.89 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 1.87" |
| Case Size | 15 |
| Center Distance | 1 1/2" |
| Center To End Of Shaft Distance | 4.31" |
| Color | White |
| Finish | White Epoxy |
| Gearbox Component Type | Gearbox |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 7/10 hp |
| Hp Rating Output | 14/25 hp |
| Input Style | Separate, Solid Input Shaft |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mounting Bolt Pattern Length | 3 1/2" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 1/4" |
| Nominal Ratio | 20 |
| Output Style | Right |
| Overhung Load | 710 lbf. |
| Rated Torque Output | 407 lbs.-in. |
| Ratio | 20:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 3/4" |
| Shaft Dia. Input | 1/2" |
| Shaft Length Input | 1.19" |
| Shaft Length Output | 2.23" |
| Shaft Output Type | Right Side Solid |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 1 13/50 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9.9 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear ratio | input style | output style | ratio | finish | output type | shaft dia. | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 15S05L | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 5:1 | - | Left Solid A | 3/4" | 1 1/2" | €929.71 | |
| 15S05R | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 5:1 | Green Finish | Right Solid B | 3/4" | 1 1/2" | €929.71 | |
| 15S10L | 10 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 10:1 | - | Left Solid A | 3/4" | 1 1/2" | €929.71 | |
| 15S10R | 10 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 10:1 | - | Right Solid B | 3/4" | 1 1/2" | €929.71 | |
| 15S15L | 15 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 15:1 | - | Left Solid A | 3/4" | 1 1/2" | €929.71 | |
| 15S15R | 15 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 15:1 | - | Right Solid B | 3/4" | 1 1/2" | €929.71 | |
| 15S20L | 20 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 20:1 | - | Left Solid A | 3/4" | 1 1/2" | €929.71 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 268711 DCR50 20.93:1 In-Line Concentric Reducer
- DIXON 31035311 Male Run Tee, Push-In, 1/8 Inch Tube X 1/8 Inch Mnpt, Nylon/Brass
- BROWNING 3694544 4B5V66 V-Belt Sheave, Multiple, Bushed Bore, 4 Groove, Cast Iron, 6.88 in OD, 1/2 to 1-15/16 in Bore Dia, 6.7 in 5V/6.4 in A/6.9 in Pitch Dia
- VERMONT GAGE 141236620 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.3662 Inch Size
- ZSI-FOSTER H6S/S316-101 ZSI H6S/S316-101
- ASHCROFT 351009AW02L100# Industrial Pressure Gauge, Corrosion-Resistant Case, 0 to 100 PSI, 3 1/2 Inch Dial, Bottom
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS SNAP5362WLTRA Receptacle, Commercial, Standard Duplex, Flush Mount, 20A, 125V AC, White
- TB WOODS 3230HV585 Variable Speed Belt, 58.5 Inch Pitch Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Oil/Water Separators
- Socket Head Cap Screws
- Below-the-Hook Pallet Lifters
- Lighting Control System Accessories
- Suspension Enhancements
- RINGERS GLOVES Thermal Insulated Impact Gloves
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 11 Inch, Yellow
- PROTO Flex Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, Metric, Deep
- RUD CHAIN VLBG Load Rings, Metric Thread
- PETERSEN PRODUCTS 113 Series High Expansion Pipe Plug
- DINEX Tray Dispensers
- ANVIL ASSS Series Clamping Nuts With Short Spring
- DEHN Storage Devices
- LEVITON Hospital Grade Extra Heavy-Duty Duplex Receptacles, Smooth Face, Back and Side Wire, 15 Amps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 15S20RWP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
€1,090.89 /unit


