FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Coupler |
| Body Material | Brass |
| Connection Size | 4" x 4" |
| Connection Type | Hose Shank |
| Coupling Component | Socket |
| Coupling Size | 4" |
| Coupling Type | Type C |
| Fitting Shape | Type C |
| Fitting Type | Male Hose Shank |
| For Hose I.d. | 4" |
| Gasket Material | Nitrile |
| Gender | Female |
| Hose Fitting Gender | Male |
| Hose Fitting Size | 4" |
| Includes Locking Arm | Yes |
| Material | Brass |
| Max. Operating Pressure | 100 psi |
| Max. Working Pressure @ 70 F | 100 psi |
| Overall Length | 6 1/2" |
| Pressure Rating | 100 psi |
| Product Datasheet | dixon-t150.pdf |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Size | 4" |
| Socket Inside Diameter | 4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.23 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 16.51 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Connection Type | Body Material | Coupling Size | Hose Fitting Size | Coupling Type | Coupling Component | Gasket Material | Hose Fitting Gender | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
RC075EZ | Female Fitting x Hose Stem | - | - | - | - | - | - | - | €119.32 | |
![]() |
RC150EZNO | Female Fitting x Hose Stem | - | - | - | - | - | - | - | €137.71 | |
![]() |
AC200EZ | Female Fitting x Hose Stem | - | - | - | - | - | - | - | €100.14 | |
![]() |
RC050EZ | Hose Shank | 316 Stainless Steel | 1/2" | 1/2" | Type C | Socket | Nitrile | Male | €220.81 | |
![]() |
AC150EZ | Hose Shank | Aluminum | 1 1/2" | 1 1/2" | Type C | Socket | Nitrile | Male | €151.68 | |
![]() |
RC400EZNO | Female Fitting x Hose Stem | - | - | - | - | - | - | - | €325.96 | |
![]() |
AC600EZ | Hose Shank | Aluminum | 6" | 6" | Type C | Socket | Nitrile | Male | €578.65 |
Explore Products
- PASS AND SEYMOUR RWP266LA Wall Plate, Screwless, 6 Gang
- EATON NGC2125T33WP09 Molded Case Circuit Breaker, Electronic Ls Trip, 600A Trip Rating, 2-Pole, 1250A, 480 Vac
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS TM6-.75MM-HA 100823 Thread Mill, Carbide, TiAlN, 3 Flute, M6x0.75 Thread Size
- REGAL 027018AW Carbide Drill Bits, 23/64 Inch Dia., Short without Coolant Holes, AlTiN Coated
- VULCAN HART 705374-A Comb 11 Sk Frnt Frm Cr
- HONEYWELL VFF2LW1YPR/M Actuated Valve Assembly
- MILWAUKEE VALVE 507 2 Swing Y Check Valve, Swing, Y-Style Valve Body, 2 Inch Pipe Size, FNPT x FNPT, Bronze
- STEARNS BRAKES 108708200151 Hvy Duty Disccl H-13Reg
Explore More
- KEYSHAFT
- Vehicle Light Mounts and Brackets
- Sieve Shakers
- Torque Multiplier Accessories
- Belt Drive Hooded Axial Downblast Exhaust Ventilators
- Fuel Filters
- ECKO Ventilation Ducts
- ANSELL Natural Rubber Latex Gloves, 24 Inch Length
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Uncoated, 13 Gauge, White
- MUELLER INDUSTRIES 861SS-BC Y Strainers
- WESCO Cargo Bars, Hoops and Decking Beams
- APPROVED VENDOR Tubing, 6m
- MONOPRICE Fiber Optic Patch Cables
- SANDVIK COROMANT Rectangle Indexable Milling Inserts
- VIEGA PROPRESS Propress Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON BC400EZ Ez Cam And Groove Type C Coupler x Hose Shank, Brass, Buna-N Seal, 4 Inch Size
€681.26 /unit





