FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Concentric Reducer |
| Connection Size | 1" x 1/2" |
| Connection Type | Clamp x Clamp |
| End Configuration Size | 1" x 1/2" |
| Fitting Type | Concentric Reducer |
| Grade | Grade 316L |
| Length | 3" |
| Material | Stainless Steel |
| Mfr. Series | B3114MP Series |
| Orientation | Straight |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Grade | Finish | Connection Size | Wall Thickness | Material | Orientation | Fitting Type | Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
B3114MP-G200150 | Grade 304 | - | 2" x 1 1/2" | - | Stainless Steel | Straight | - | - | €107.87 | |
![]() |
B3114MP-R250200 | Grade 316L | - | - | - | Stainless Steel | Straight | - | - | €85.24 | |
![]() |
B3115F-G300200 | Grade 304 | - | 3" x 2" | - | Stainless Steel | - | Concentric Reducer | - | €250.39 | |
![]() |
B31W-G250200P | Grade 304 | Polished | 2 1/2" x 2" | - | Stainless Steel | Straight | Concentric Reducer | - | €31.33 | |
![]() |
B31W-R250200P | Grade 316L | Polished | 2 1/2" x 2" | 0.065" | Stainless Steel | Straight | Concentric Reducer | - | €31.19 | |
![]() |
B31W-R15075U | Grade 316L | Unpolished | - | - | Stainless Steel | Straight | - | - | €28.75 | |
![]() |
B3114MP-G400150 | Grade 304 | - | 4" x 1 1/2" | - | Stainless Steel | Straight | - | - | €184.71 |
Explore Products
- WESTWARD 22N818 Transfer Punch, 9/16 Inch Tip Size, Round, 5 Inch Overall Length, 1/8 Inch Taper Length, Plain Grip, Box
- ANVIL 0560507931 Galvanized Pipe Roll Support, 14 Inch Size
- GRAINGER ZUSA-PF-8454 Hex Bushing, 3/8 Inch X 1/8 Inch Pipe
- PROCON 1P4B240R11BA Repair Kit
- GATES PE-6G1-6MPX-6MP-94OAL
- TITAN FASTENERS XWB033
- MAIN FILTER INC. MF0834767 01262454 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 8.22 Inch Height
- PARKER 62C-8-6 Union, 1/2 Inch Outside Diameter, Brass
Explore More
- KEYSHAFT
- Engravers
- Key Boxes
- Wire Cart Accessories
- Gas Masks
- Hydraulic Reservoir Tanks
- SHARPE VALVES Carbon Steel Inline Ball Valve, FNPT x FNPT
- ML KISHIGO Contrasting Mesh Breakaway Vests, Orange
- MEMPHIS GLOVE Leather Driver Work Gloves, Watch Your Hands Logo
- IRONCLAD Heatworx Heavy Duty Heat Resistant Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials PP Griffin Style Low Form Beakers
- SPEARS VALVES PVC MDW Drain Waste & Vent Fitting P123R Hub Adapters, H x S
- EATON Smartwire-DT Series Valve Connectors
- LYNDEX-NIKKEN Face Mill Holders
- JUSTRITE Universal Sorbent Pads, Fine Fiber
- TECHNIKS Rotary Toolholder Retention Knobs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON B3114MP-R10050 Clamp Concentric Reducer, 316L Stainless Steel, 1 x 1/2 Inch Tube O.D.
€64.67 /unit




