FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Gate Valve |
| Connection Size | 2 1/2" x 2 1/2" |
| Connection Type | Female NST x Male NST |
| Inlet Gender | Female |
| Inlet Size | 2 1/2" |
| Inlet Type | NST Swivel |
| Material | Aluminum |
| Outlet Size | 2 1/2" |
| Outlet Type | NST |
| Product Datasheet | dixon-ahgv250f-i.pdf |
| Service Test Pressure | 250 psi |
| Shape | Straight |
| Waterway Flow Rate | 2 1/2" Waterway |
| Working Pressure | 100 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.3 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Connection Type | Connection Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() |
AHGV250 | Female NPS x Male NPSH | 2 1/2" x 2 1/2" | €789.30 |
Explore Products
- MANITOWOC 2512043 Strain Relief Bushing
- MERSEN FERRAZ 9F60HJE200 Fuse, Medium Voltage, 8250V, 200A, E Rated, Ferrule Mount Striker
- BALDOR / DODGE 229334 14X38 Crown Drum XT30 3/8 Plain Lagging
- MORSE CUTTING TOOLS 30362 Spiral Point Tap, ‎6-32 Dia., GH2 Plug, 3 Flute, Hss
- VNE STAINLESS 45-SCV-RPRKT-4.0-V Spring Check Valve, Viton
- OSG 30206408 Screw Thread Insert STI Tap, 1 Inch - 8 Thread Size, 1 1/4 Inch Thread Lg, TiCN
- AMERICAN WELDQUIP 75034500R Power Cable, Robotic, 500 Amp, 34 Inch Length
- REGAL 052225JM95 Cobalt End Mill With TiN Coated, Single End, 1-1/4 Inch Dia., 4-1/2 Inch Length, 3 Flutes
Explore More
- KEYSHAFT
- Respiratory Airline Hoses
- Barbed Tube Fittings
- Photoelectric Sensor Reflectors
- Fork Extensions
- Dispensers
- DESTACO 8021, 8071 Series Pneumatic Toggle Clamps
- SALISBURY Class 00 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Red
- LOUISVILLE AS3000 Series Aluminum Step Ladders
- ANVIL 339 Series Welded Pipe Nipples, Schedule 40
- RANCO Refrigeration Controls
- EATON SPX Series Motor Control Mounting Kits
- VESTIL DRAFT Series Dock Seal Draft Blockers
- BALDWIN ESTATE R026 Soho Roses
- SALISBURY Arc Flash Ppe Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON AHGV250F Aluminium Hydrant Gate Valve With Speed Handle, 2-1/2 Inch Waterway Flow
€759.80 /unit
