FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Connector |
| End Configuration Size | 4" x 2 1/2" x 2 1/2" |
| End Configuration Type | Grooved End x MNPT x MNPT |
| Inlet Size | 4" |
| Inlet Type | Groove |
| Material | Cast Brass |
| Max. Operating Pressure | 175 psi @ 70°F |
| No. Of Outlets | 2 |
| Outlet Size | 2 1/2" |
| Outlet Type | NPT |
| Product Datasheet | dixon-90frc4025f.pdf |
| Shape | Y |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.17 |
| Ship height (cm) | 17.15 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 19.05 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Material | Price | |
|---|---|---|---|
| 90FRC6025 | Cast Brass | €677.57 | |
| 90IRC4025F | Brass | €356.67 | |
| 90FRC6025F | Brass | €677.57 | |
| 90IRC4025GF | Cast Brass | €361.75 |
Explore Products
- BOSTON GEAR P00907
- VERMONT GAGE 911480850 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 0.8085 Inch Size
- ATTABOX AHAK Mounting Feet Kit, Polycarbonate
- USA SEALING BULK-FGSM-AH-12 Gasket Sheet, 1/32 Inch Thick, Green, Aramid with Buna-N Rubber Binder
- WOODHEAD 1300250037 DN11A-0030 Cordset, 5 Pole, Male Female, 3 Feet, Straight
- VERMONT GAGE 112124220 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 24.22 mm Size
- OSG 1400133801 Thread Forming Tap, 5/16 Inch - 24 Thread Size, 5/8 Inch Thread Lg, Black Oxide, H4, Plug
- NEW PIG GRP72303-GY Absorbent Roll, Smooth, 6 Ft X 10 Ft, 1/8 Inch Thick
Explore More
- KEYSHAFT
- Hydraulic Control Valves
- Expansion Joints
- Protector Cases
- Vented Gas Heaters
- Carbon Steel Perforated Sheets
- SALISBURY ILP Series Top Grain Goatskin Leather Gloves
- JOHN GUEST Speedfit Tees
- HARVEL CLEAR PVC Male Adapters
- MUELLER INDUSTRIES 864M Carbon Steel Y Strainers
- ABC HAMMERS Stryker Pro Series Sledge Hammers
- EATON PXBCM-MB Multi Unit Enclosed Meters
- NORGREN Valves
- STAFFORD MFG Signature Series Two Piece Split Precision Sleeve Square Bore Couplings
- SIOUX CHIEF Adjustable Swivel/Loop Overheads
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 90IRC4025G Male Outlet Roof Connection, Two Way, 90 Deg. Bottom Outlet
€346.68 /unit
