FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Adapter |
| Connection Size | 3/4" x 1/2" |
| Connection Type | Male Fitting x MNPT |
| Fitting Shape | Type F |
| Gender | Male x Male |
| Length | 2 1/2" |
| Material | Brass |
| Max. Operating Pressure | 250 psi |
| Pressure Rating | 250 psi |
| Size | 3/4" x 1/2" |
| Type | Adapter |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.26 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Connection Type | Fitting Shape | Hose Fitting Gender | For Hose I.d. | Material | Max. Operating Pressure | Size | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
150-A-BR | Female Fitting x MNPT | Type A | - | - | Brass | 250 psi | 1 1/2" | Adapter | €66.18 | |
![]() |
150-A-AL | Female Fitting x MNPT | Type A | - | - | Aluminum | 250 psi | 1 1/2" | Adapter | €37.96 | |
![]() |
150-A-PM | Female Fitting x MNPT | Type A | - | - | Malleable Iron | 250 psi | 1 1/2" | Adapter | €53.53 | |
![]() |
RE150NO | - | - | - | - | Stainless Steel | 250 psi | 1 1/2" | - | €73.87 | |
![]() |
600-ALT-AL | Male Fitting x TTMA Flange | Flange | - | - | Aluminum | 75 psi | - | Adapter | €240.50 | |
![]() |
7550-E-AL | Male Fitting x Hose Stem | Type E | - | - | Aluminum | - | - | Adapter | €20.46 | |
![]() |
7550-F-AL | Male Fitting x MNPT | Type F | - | - | Aluminum | 250 psi | 3/4" x 1/2" | Adapter | €41.80 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 23QZ20LR56WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
- BOSTON GEAR ACRTF-B C-Face AC Electric Motor, 1ph, 115/230V
- ELECTRO-STEAM EAG LG-40-480-SF Industrial Steam Cleaner, 138 lb/hr Steam Production, 0 to 160 PSI, 480V AC
- MORSE CUTTING TOOLS 80643 Jobber, Y Size, Heavy Duty Black, Gold
- COXREELS 1175-6-200-ED-BYXX Storage Hand Crank Hose Reel, Low Pressure, 34.5 x 26.13 x 24 Inch Size
- STEARNS BRAKES 108703100249 Vert Awear Swtire Pr-Sq
- GRAINGER 295-020250B Corner Radius End Mill, Nacro Finish, 5 Flutes, 1/4 Inch Milling Dia, Straight
- MARTIN SPROCKET 100A53 Sprocket, 100 Chain, 53 Teeth, 21.100 Inch Pitch Dia., 21.813 Inch O.D., Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Polybag Sealers
- Disc Pad Face Plates and Hubs
- Circulator Pump Accessories
- Hydraulic Cylinder
- Flexible Gas Hoses
- XTEND & CLIMB Platform Stepladder
- ANSELL 80-100 Activarmr Natural Rubber Latex Coated Gloves
- JOHN GUEST Speedfit Stackable Tees
- ANVIL Series 8501 / 8502 Brass Gate Valves, NRS Full Port, 200CWP
- GRAINGER Parking Column Protector Straps
- SECURALL PRODUCTS Stainless Steel Flammables Storage Cabinets
- DUTTON-LAINSON Manual Winches
- NOVATEK Air Filters
- NIBCO 4616 Series Plugs, Spg, PVC Schedule 40
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 7550-F-BR Cam And Groove Type F Adapter x Male NPT, 3/4 x 1/2 Inch Size
€107.49 /unit







