FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Male Run Tee |
| Finish | Nickel Plated |
| Male Thread Size | 1/8" |
| Male Thread Type | NPT |
| Material | Nylon, Brass |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Seal Shape | D |
| Temp. Range | -4°F to +175°F |
| Thread Size | 1/8" |
| Tube O.d. | 3/8" |
| Working Pressure | 290 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Connection Type | Material | Tube O.d. | Seal Material | Finish | Hex Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31035611 | - | Nylon, Brass | 1/4" | Nitrile Rubber | Nickel Plated | - | €13.56 | |
| 171C-0404 | MNPT x Tube Compression | Brass | - | - | - | 1/4" | €28.93 | |
| 31030420 | Push To Connect x Male UNF | Brass, Nylon | - | - | Nickel Plated | - | €23.88 | |
| 31030811 | - | Nylon, Brass | 5/16" | Buna-N | Nickel Plated | - | €20.79 | |
| 31035311 | - | Nylon, Brass | 1/8" | Nitrile Rubber | Nickel Plated | - | €17.10 | |
| 31030814 | - | Nylon, Brass | 5/16" | Nitrile Rubber | Nickel Plated | - | €22.03 | |
| 31030411 | - | Nylon, Brass | 5/32" | Nitrile Rubber | Nickel Plated | - | €16.91 |
Explore Products
- BUSSMANN ANL-200 Fuse 200a Anl 32vac/80vdc Bolt-on
- BENCHMARK SCIENTIFIC Z496-K Floor Standing Centrifuge, High Volume, 230V
- SPEARS VALVES YS2AS30-015CL Wye Strainer, Socket, EPDM, SS, 30 Mesh, 1-1/2 Size, PVC, Clear
- USA SEALING CPS-PP-BL-4MMX24X48 Plastic Sheet, 0.157 Inch Plastic Thick, 24 Inch Width x 48 Inch Length, Blue
- CLE-LINE C23855HT
- STAFFORD MFG 1L200AFXK Shaft Mounting Collar, 2 Inch Bore, Steel
- HAYWARD BYXV060KITN
- TSUBAKI 200 COT ROLLER CHAIN
Explore More
- KEYSHAFT
- Power Hacksaw Blades
- Tub Racks
- Wheel Risers
- Air Cocks
- Window and Door Seals
- LOUISVILLE FS1300HD Series Fiberglass Step Ladders
- RINGERS GLOVES Hard-Knuckle Flame-Resistant Tactical Gloves
- DESTACO 323-R Series Pull Action Latch Clamps
- JOHN GUEST Bulkhead Unions, Polypropylene White
- HOFFMAN Type 12 Low Profile One To Five Door Disconnect Enclosures
- SPEARS VALVES PVC Clear Y Pattern Valves, True Union SR Threaded Ends, EPDM
- SPEARS VALVES PVC Y Strainers, Flanged Ends, EPDM
- MAILLON RAPIDE Connecting Links
- WINDJAMMER LLC Brushless DC Blowers, 5 Inch Frame Size, Tangential
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 31036011 Male Run Tee, Push-In, 3/8 Inch Tube X 1/8 Inch Mnpt, Nylon/Brass
€27.69 /unit

