FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hose Clamp |
| Band Material | Steel |
| Band Material Finish | Zinc Plated |
| Nominal Size | 1 3/16" |
| Product Datasheet | dixon-123.pdf |
| Size Range | 1.063" to 1.185" |
| Thickness | 0.03" |
| Width | 1/4" |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 0.64 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Band Material | Size Range | Max. Clamp Dia. | Min. Clamp Dia. | nominal size | Clamp Material Grade | Band Width | thickness | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 123 | Steel | 0.409" to 0.484" | - | - | 15/32" | - | - | 0.03" | 1 | €0.79 | |
| 198 | Steel | 0.669" to 0.780" | - | - | 3/4" | - | - | 0.03" | 1 | €0.79 | |
| 113 | Steel | 0.382" to 0.445" | - | - | 7/16" | - | - | 0.03" | 1 | €0.79 | |
| 133 | Steel | 0.449" to 0.524" | - | - | 1/2" | - | - | 0.03" | 1 | €0.79 | |
| 105 | Steel | 0.350" to 0.413" | - | - | 3/8" | - | - | 0.03" | 1 | €0.72 | |
| 140 | Steel | 0.469" to 0.551" | - | - | 35/64" | - | - | 0.03" | 1 | €0.79 | |
| 145 | Steel | 0.496" to 0.571" | - | - | 9/16" | - | - | 0.03" | 1 | €0.79 |
Explore Products
- DIXON RZL-330-RCRIA
- MAKITA A-98572 Wire Wheel Brush, 4 Inch Brush Dia, 5/8 Inch Size-11 Arbor Hole, 0.02 Inch Wire Dia
- EATON 15CLE2-125X-Q Current Limiting Fuse, 125A, 15.5 Kv, 63 kA Interrupt, Class X
- APPLETON ELECTRIC AP2050G Pendant Fixture
- TENNSCO WB-1-3048S Fixed Leg Workbench 48w x 30d x 33-1/2 Inch Height
- KM SYSTEMS KM40TSBAI32080M Boring Bar Holder, 40.00 mm Shank Dia, Coolant Through
- APPROVED VENDOR P1012BA Drill Bushing P Drill Size # 58
- GARLOCK SAFETY SYSTEMS 409270S Integrated Toeboard, 8 ft. Size, Safety Yellow
Explore More
- KEYSHAFT
- DC Permanent Magnet Motors
- Door Strike Plates
- Tap Adapters
- Coatings and Wrap
- Plenum Fans
- AMERIC Duct To Duct Connectors, 5.375 Inch Length
- CONDOR Cowhide Leather Premium Gloves, White
- CAMLOCK FITTINGS Type DP Cam And Groove Dust Plugs
- LUMAPRO Handheld LED Flashlights
- JOHN GUEST Male Connectors, BSPT Thread, Acetal Gray
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Twist-Lock Locking Connectors, 2 / 3 / 4 Pole
- SPEEDAIRE Double Acting Air Cylinders, 1-1/2 Inch Bore Diameter
- SPEARS VALVES PVC Unitized Actuated Pneumatic Diaphragm Valves, Spigot, FKM O-Ring
- LIFTOMATIC Hand Trucks
- AMERICAN TORCH TIP Plasma Torch Retaining Caps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 301 Single Ear Pinch On Clamp, 1-3/16 Inch Size, Zinc Plated Steel
€0.92 /unit

