FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hose Barb |
| Female Thread Size | 3/8"-24 |
| Female Thread Type | Fine |
| Hex Size | 3/4" |
| Hose Inside Dia. | 1/4" |
| Length | 1.39" |
| Material | Brass |
| Pressure Rating | 350 psi |
| Product Datasheet | dixon-2900406c.pdf |
| Temp. Range | -40°F to +150°F |
| Tube O.d. | 3/16" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 3.53 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Hex Size | Material | Shape | Fitting Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2920406C | 7/16" | Brass | Straight | Hose Barb | €13.49 | |
![]() |
2920407C | 1/2" | Brass | Straight | Hose Barb | €6.09 | |
![]() |
2920408C | 9/16" | Brass | Straight | Hose Barb | €15.69 | |
![]() |
2920610C | 3/4" | Brass | Straight | Hose Barb | €9.06 | |
![]() |
2920812C | 7/8" | Brass | Straight | Hose Barb | €23.79 | |
![]() |
2920406CBC | 7/16" | Brass | - | - | €14.48 | |
![]() |
2920408CBC | 9/16" | Brass | - | - | €15.57 |
Explore Products
- HAM-LET H-300U-SS-L-R-1/2-M Ss Integral-Bonnet Needle Valve, Straight Fitting, 316 Stainless Steel
- EATON BPKDC3100G Old Line Circuit Breaker Plug-In Unit, 3-Poles, 240/480/600 Vac, 100A, 3 Wire, Kdc Frame
- BALDOR / DODGE 912143 TA12608 ABS Split End Cover Assembly
- WALTER TOOLS DC150-08-08.334A1-WJ30TA 6618681 Taper Length Drill Bit, 21/64 Inch Drill Bit Size, 3 47/64 Inch Flute Length, Carbide
- APOLLO VALVES 77F20301 Full Port Brass Ball Valve with Standard Configuration 1/2 Inch Size, 2 x Solder
- SIEMENS 52BT6G2AB Illuminated Push Button, Maintained/Momentary, Red, 6V Ac, Led
- DAYCO 5080580 Serpentine Belt Industry Number 8475
- BROWNING Q240 MM 2761229 Split-Taper Bushing, 40 mm Dia Bore, 2.703 in Dia Small End/2-7/8 in Dia Large End Dia Barrel, 4-1/8 in Dia Flange
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Connectors
- Airline Filtration and CO Monitors
- Diamond Saw Blades
- Door Knob Locksets
- Solenoid Coils
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, 4H5H, Metric Fine
- ANSELL 56-903 Alphatec Pvc Coat Aprons
- CHICAGO PNEUMATIC CP7300 Series Air Drills
- KEO Dovetail Cutters, Carbide Tipped
- GLOBE SCIENTIFIC Label/Dot Combo Rolls, Cryo, Direct Thermal, 33 x 13 mm and 9.5 mm Dots
- PLAST-O-MATIC CC Series PVC Calibration Columns
- TSUBAKI Split Taper Bushings, Type Q2
- HARTING Modular Rectangular Connectors
- TOUGH GUY Refrigeration Fitting Brushes
- KLEIN TOOLS T-Handle Hex-Keys, Inch
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 2920610CBC Push-On Hose Fitting, 3/8 Inch P/O Hose x 5/8 Inch-18 UNF, Female Rigid SAE
€11.81 /unit


