FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hose Barb |
| Connection Size | 3/8" x 3/4" |
| Connection Type | Hose Barb x NPTF |
| End Configuration Size | 3/8" x 3/4" |
| End Configuration Type | Push On Hose Barb x Male NPTF |
| Fitting Type | Hose Barb |
| Gender | Male |
| Hex Size | 1 1/16" |
| Length | 1.97" |
| Material | Brass |
| Pressure Rating | 350 psi |
| Product Datasheet | dixon-2720404c.pdf |
| Shape | Straight |
| Temperature Rating | -40°F to +150°F |
| Thread Size | 3/4"-14 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Material | Connection Type | Hex Head Size | Barb Size | Fitting Size | Hex Size | Shape | Fitting Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2720404C | Brass | Hose Barb x NPTF | - | - | - | 9/16" | Straight | Hose Barb | €4.67 | |
![]() |
2720604C | Brass | Hose Barb x NPTF | 9/16" | 3/8" | - | 9/16" | Straight | Hose Barb | €3.92 | |
![]() |
2720806C | Brass | - | 11/16" | 1/2" | - | - | Straight | - | €6.03 | |
![]() |
2720808C | Brass | - | - | - | - | - | Straight | - | €9.37 | |
![]() |
2721008C | Brass | - | - | - | - | - | Straight | - | €11.95 | |
![]() |
2720402C | Brass | - | - | - | - | - | Straight | - | €3.93 | |
![]() |
2720406C | Brass | Hose Barb x NPTF | 11/16" | 1/4" | - | 11/16" | Straight | Hose Barb | €5.53 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0506650 CR221F25R Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 5.7 Inch Height
- SEALMASTER COR 14 1831400000 Plain Spherical Bearing
- RIDGID 25668 Assembly, Hole Cutting Tool
- APPROVED VENDOR SB-6061-0500-08-08 Blank Aluminium 6061 1/2 x 8 x 8 In
- DORIAN DETGFR85-040D-S12
- APPROVED VENDOR 2WJ56 Reducing Coupling 3 x 2 1/2 Inch Galvanised
- LAB SAFETY SUPPLY 6FAU4 Wash Bottle Ldpe Yellow 8 Oz.
- SIEMENS S07FD60 Shunt Trip Fd
Explore More
- KEYSHAFT
- Reference Books
- Document Displays
- Rotary Vane Compressor/Vacuum Pump
- Gas Heater Accessories
- Pressure Gauge Panel Mount Kits
- ANSELL 27-607 Activarmr Heavy Duty Nitrile Coated Safety Gloves
- CONDOR Goatskin Leather Pearl Welding Gloves
- RUD CHAIN VRBS Weld On Blocks
- MUELLER INDUSTRIES 595 UL Fireline Strainers
- ANVIL AS3064 Series Post Bases
- BAND-IT Hose Clamp Stainless Steel Minimum
- MORSE CUTTING TOOLS 5963 Series Ballnose End Mills
- NIBCO 805 Series DWV Soil Pipe Adapters, C x Spigot, Cast
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 2720612C Push-On Hose Barb, 3/8 Inch Hose I.D. x 3/4 Inch MNPTF
€23.98 /unit



