FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Adapter |
| Connection Size | 1" x 1/4" |
| Connection Type | Clamp x MNPT |
| End Configuration Size | 1" x 1/4" |
| End Configuration Type | Sanitary Clamp End x MNPT |
| Fitting Type | Adapter |
| Gender | Male |
| Grade | Grade 304 |
| Length | 2 4/25" |
| Material | Stainless Steel |
| Mfr. Series | 21MP Series |
| Shape | Straight |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Grade | Fitting Type | Size | Thread Size | Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
400-E-SS | Grade 316 | Adapter | 4" | - | - | €296.21 | |
![]() |
150-F-BR | - | Adapter | 1 1/2" | 1 1/2"-11 1/2 | - | €68.13 | |
![]() |
400-F-BR | - | Adapter | 4" | #4-8 | - | €247.17 | |
![]() |
150-F-SS | Grade 316 | Adapter | 1 1/2" | 1 1/2"-11 1/2 | - | €97.59 | |
![]() |
300-F-SS | Grade 316 | Adapter | 3" | #3-8 | - | €241.58 | |
![]() |
400-F-SS | Grade 316 | Adapter | 4" | #4-8 | - | €433.00 | |
![]() |
150-F-AL | Grade 356T6 | Adapter | 1 1/2" | - | - | €34.46 |
Explore Products
- RHEEM AP15607 Vent Hood Damper Assembly
- VERMONT GAGE 912212600 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 12.60 mm Size
- EATON IZMX-IB403-W-1 Phase Barrier, 18 Inch L X 6 Inch W, For Use With Molded Case Circuit Breaker
- APPROVED VENDOR 1UNN9 Sheet Acrylic Clear .472 Inch T 12 x 12 In
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WR12-102IV Bin Wire Shelving System, 36 X 12 X 74 Inch Size, 800 Lbs Capacity Per Shelf, 12 Shelves
- MORSE CUTTING TOOLS 83308 Rotary File Bit, Sf-6Nf Style, Carbide Burr, Non Ferrous
- ALLEGRO SAFETY 9900-01H O-Ring
Explore More
- KEYSHAFT
- Vector Motors
- Soldering Accessories
- Cam and Groove Gaskets
- Pullers and Bearing Splitters
- Powder Bulk Level Controls
- HELICOIL Spiral Flute Plug Taps, UNF, 2B
- ANSELL 11-735 Hyflex A4 Cut Resistant Gloves
- CONDOR High-Visibility Vest, Mesh Polyester, X Stripe Pattern, Single, Lime
- JACKSON SAFETY Due North Heavy Duty Industrial Ice Traction Aids-Integrated Spikes
- TEMPCO Gemini Linear Heater Assemblies
- KLEIN TOOLS Combination Wrench Set
- TJERNLUND Draft Inducers
- ENERPAC JBI Base Plates
- SMC VALVES Mts Series Non Rot Spline Cylinder
- GROHE Faucet Cartridges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 21MP-G10025 Adapter, 1 Inch Dia., 304 Stainless Steel
€60.74 /unit




