FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Butt-Weld Adapter |
| Break Quantity | 0 |
| Connection Size | 1 1/2" x 1 1/2" |
| Connection Type | Male Fitting x Butt Weld, Socket Weld |
| Diameter | 2 7/64" |
| Fitting Shape | Butt Weld |
| For Use With | SCH 40 Pipe Or Nominal Tubing |
| Gender | Male |
| Grade | Grade 316 |
| Hex Size | 2 1/4" |
| Length | 3 1/8" |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Operating Pressure | 250 psi |
| Pressure Rating | 250 psi |
| Size | 1 1/2" |
| Type | Adapter |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 7.95 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| 300AWBPSTSS | 300AWBPSTSS | €210.16 | |
| 300AWBPSTAL | 300AWBPSTAL | €96.54 | |
| 100AWBPSTSS | 100AWBPSTSS | €121.03 | |
| 200AWBPSTSS | 200AWBPSTSS | €135.83 | |
| 400AWBPSTSS | 400AWBPSTSS | €318.83 | |
| 500AWBPSTAL | 500AWBPSTAL | €152.76 | |
| 400AWBPSTAL | 400AWBPSTAL | €103.72 |
Explore Products
- HAMMOND RM1U0808SBK Enclosure, 2 x 8 x 8 Inch Size, Desktop Mount, Aluminum, Black, Powder Coat Finish
- BEHRINGER SYSTEMS SHX51660-SP BEHRINGER PIPE SYSTEMS SHX51660-SP
- VERMONT GAGE 111457450 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 0.5745 Inch Size
- BROWNING 187779 TP30LX 1 3/16 Torque Limiter, 4.44 in OD, 1-3/16 in Bore Dia, Ball Detent, 175 to 475 in-lb Torque Rating
- PARKER 07B34A13A4BDB
- APPROVED VENDOR 1NBP5 Extension Spring Ultra Precision 4 Overall Length
- ZING 45NA01 Group Lockout Box, Steel, Red, 7 Inch x 4 Inch 10 Inch, Wall, Hinged, 12 Padlocks
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS QPP38 Post, 38 Inch H, All Polymer, Gray Finish, NSF
Explore More
- KEYSHAFT
- Dome Safety and Security Mirrors
- Draft Inducers
- Recycling Container Tops
- Woodruff Key Stock
- Spring Calipers and Dividers
- ANSELL 93-311 Nitrilite Non Sterile Disposable Nitrile Cleanroom Gloves
- PROTO Impact Socket, 6 Point, 3/8 Inch Drive, Metric
- VIEGA PROPRESS Tailpiece, Press x Female Union
- RUD CHAIN WPP-B Powerpoint Ring Connection Hoist Rings
- PASS AND SEYMOUR Heavy-Duty Hospital Grade Smooth Face Receptacles
- AIRMASTER FAN Washdown Air Circulator Propellers
- STAFFORD MFG Solution Series, PowerRing Shaft Hub Locks
- ULTRATECH Ultra Containment Berms, Agriculture
- JUSTRITE Gas Cylinder Cabinet Lockers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 150AWBPSTSS Butt Weld Adapter, 1.5 Inch Size, Stainless Steel, Butt Weld to Pipe Socket Weld
€144.51 /unit

