DDS IN20.6330.84.6TC Rotary Shaft Oil Seal, Tc, Nitrile, 20.63 mm ID, 30.8 mm Od, 4.6 mm Width, Garter | CP3FKD 61CD74
DDS IN20.6330.84.6TC Rotary Shaft Oil Seal, Tc, Nitrile, 20.63 mm ID, 30.8 mm Od, 4.6 mm Width, Garter
Item: CP3FKDModel: IN20.6330.84.6TCCross Ref: 61CD74
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Shaft Oil Seal
Case Coating None
Contact Type Contact Seal
Hardness 45 HRC @ 4 M/S And 55 HRC @ 10 M/S
Inside Dia. 20.63 mm
Lip Material Nitrile Rubber
Max. Pressure 7 psi
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -40°F
No. Of Lips 2
Outside Dia. 30.8 mm
Overall Width 4.6 mm