DDS 9512513TC Rotary Shaft Oil Seal, 2 Lip With Spring, Tc, Nitrile, 95 mm ID, 125 mm Od, 13 mm Width | CP3KBN 457X01
DDS 9512513TC Rotary Shaft Oil Seal, 2 Lip With Spring, Tc, Nitrile, 95 mm ID, 125 mm Od, 13 mm Width
Item: CP3KBNModel: 9512513TCCross Ref: 457X01
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Shaft Oil Seal
Case Coating None
Contact Type Contact Seal
Hardness 45 HRC @ 4 M/S And 55 HRC @ 10 M/S
Inside Dia. 95 mm
Lip Material Nitrile Rubber
Max. Pressure 7 psi
Max. Surface Speed 999 mps
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -40°F
No. Of Lips 2
Outside Dia. 125 mm
Overall Width 13 mm