DDS 951208VC Rotary Shaft Seal, 1 Lip, Vc, Nitrile, 95 mm Id, 120 mm Od, 8 mm Width, 7 Psi Max Pressure | CP3JGP 53WT43
DDS 951208VC Rotary Shaft Seal, 1 Lip, Vc, Nitrile, 95 mm Id, 120 mm Od, 8 mm Width, 7 Psi Max Pressure
Item: CP3JGPModel: 951208VCCross Ref: 53WT43
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Shaft Seal
Contact Type Contact Seal
Hardness 45 HRC @ 4 M/S And 55 HRC @ 10 M/S
Inside Dia. 95 mm
Lip Material Nitrile Rubber
Max. Pressure 7 psi
Max. Temp. 250°F
Maximum Surface Speed 999 mps
Min. Temp. -40°F
Number Of Lips 1
Outside Dia. 120 mm
Overall Width 8 mm