DDS 9511212TC Rotary Shaft Oil Seal, 2 Lip With Spring, Tc, Nitrile, 95 mm ID, 112 mm Od, 12 mm Width | CP2XCR 457W22
DDS 9511212TC Rotary Shaft Oil Seal, 2 Lip With Spring, Tc, Nitrile, 95 mm ID, 112 mm Od, 12 mm Width
Item: CP2XCRModel: 9511212TCCross Ref: 457W22
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Shaft Oil Seal
Case Coating None
Contact Type Contact Seal
Hardness 45 HRC @ 4 M/S And 55 HRC @ 10 M/S
Inside Dia. 95 mm
Lip Material Nitrile Rubber
Max. Pressure 7 psi
Max. Surface Speed 999 mps
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -40°F
No. Of Lips 2
Outside Dia. 112 mm
Overall Width 12 mm