DDS 46.28010SC Rotary Shaft Oil Seal, Sc, Nitrile, 46.2 mm ID, 80 mm Od, 10 mm Width | CP2UKL 60ZX42
DDS 46.28010SC Rotary Shaft Oil Seal, Sc, Nitrile, 46.2 mm ID, 80 mm Od, 10 mm Width
Item: CP2UKLModel: 46.28010SCCross Ref: 60ZX42
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Shaft Oil Seal
Case Coating None
Contact Type Contact Seal
Hardness 45 HRC @ 4 M/S And 55 HRC @ 10 M/S
Inside Dia. 46.2 mm
Lip Material Nitrile Rubber
Max. Pressure 7 psi
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -40°F
No. Of Lips 1
Outside Dia. 80 mm
Overall Width 10 mm