DDS 35525.5TF Rotary Shaft Oil Seal, 2 Lip With Spring, Tf, Nitrile, 35 mm ID, 52 mm Od, 5.5 mm Width | CP3LAY 61AH81
DDS 35525.5TF Rotary Shaft Oil Seal, 2 Lip With Spring, Tf, Nitrile, 35 mm ID, 52 mm Od, 5.5 mm Width
Item: CP3LAYModel: 35525.5TFCross Ref: 61AH81
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Shaft Oil Seal
Case Coating None
Contact Type Contact Seal
Inside Dia. 35 mm
Lip Material Nitrile Rubber
Max. Pressure 7 psi
No. Of Lips 2
Outside Dia. 52 mm
Overall Width 5.5 mm