DDS 20.6330.84.6TC Rotary Shaft Oil Seal, Tc, Nitrile, 20.63 mm ID, 30.8 mm Od, 4.6 mm Width | CP3FKC 61AR81
DDS 20.6330.84.6TC Rotary Shaft Oil Seal, Tc, Nitrile, 20.63 mm ID, 30.8 mm Od, 4.6 mm Width
Item: CP3FKCModel: 20.6330.84.6TCCross Ref: 61AR81
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Shaft Oil Seal
Case Coating None
Contact Type Contact Seal
Inside Dia. 20.63 mm
Lip Material Nitrile Rubber
Max. Pressure 7 psi
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -40°F
No. Of Lips 2
Outside Dia. 30.8 mm
Overall Width 4.6 mm