DDS 19522016SF Rotary Shaft Oil Seal, Sf, Nitrile, 195 mm ID, 220 mm Od, 16 mm Width | CP3KDT 60ZC35
DDS 19522016SF Rotary Shaft Oil Seal, Sf, Nitrile, 195 mm ID, 220 mm Od, 16 mm Width
Item: CP3KDTModel: 19522016SFCross Ref: 60ZC35
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Shaft Oil Seal
Case Coating None
Contact Type Contact Seal
Inside Dia. 195 mm
Lip Material Nitrile Rubber
Max. Pressure 7 psi
Max. Surface Speed 999 mps
No. Of Lips 1
Outside Dia. 220 mm
Overall Width 16 mm