DDS 1501808.5TCN Rotary Shaft Oil Seal, Tcn, Nitrile, 150 mm ID, 180 mm Od, 8.5 mm Width | CP3HUA 61CH28
DDS 1501808.5TCN Rotary Shaft Oil Seal, Tcn, Nitrile, 150 mm ID, 180 mm Od, 8.5 mm Width
Item: CP3HUAModel: 1501808.5TCNCross Ref: 61CH28
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Shaft Oil Seal
Case Coating None
Contact Type Contact Seal
Hardness 45 HRC @ 4 M/S And 55 HRC @ 10 M/S
Inside Dia. 150 mm
Lip Material Nitrile Rubber
Max. Pressure 140 psi
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -40°F
No. Of Lips 2
Outside Dia. 180 mm
Overall Width 8.5 mm