FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | V-Belt |
| Application | General Industrial |
| Belt Coating | Raw Edge Rubber |
| Belt Series | POWER MAX Series |
| Belt Trade Size | 2322V |
| Belt Type | Variable Speed |
| Color | Black |
| Construction | Wrapped |
| Groove Angle | 22° |
| Industry Number | 2322V441 |
| Length Type | Closed Loop |
| Material | Gum Rubber |
| Maximum Operating Temperature | 194°F |
| Minimum Operating Temperature | -22°F |
| Number Of Ribs | 1 |
| Outside Length | 44 3/4" |
| Pitch Length | 44 3/32" |
| Reinforcing Cord Material | Polyester |
| Resists | High Temperature Resistant, Oil Resistant |
| Standards | Arpm |
| Tensile Strength | 235 N/mm |
| Thickness | 7/16" |
| Tooth Location | One Side |
| Top Width | 1 7/16" |
| V-belt Type | Cogged |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.51 |
| Ship height (cm) | 3.81 |
| Ship length (cm) | 32.77 |
| Ship width (cm) | 22.1 |
| HS code | 4010323000 |
| Country of Origin | JP |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0419841 0110D050WHC Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 50 Micron Rating, Viton Seal, 6.02 Inch Height
- DBI-SALA 7100258403 1500130 Pouch, Sleever Bars, Zipper, 10 Inch Height, Container, Canvas, 5 Lb Capacity
- CHICAGO-LATROBE 47774 Jobber Length Drill Bit, #40 Size, 2-3/8 Inch Overall Length
- GRAINGER ZUSA-PF-2665 Nipple, 1/8 Inch Nominal Pipe Size, 3/4 Inch Overall Length
- MILLER - WELDCRAFT H-100 Handle Knurled
- BALDOR / DODGE 23A15HA56WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
- CEMENTEX USA IG0-11-9HB Gloves, 11 Inch Length, Class 0, 9H Size, Black
- EATON CE0500E5ECEFS Industrial Control Transformer, Type Mte, Pv 200/220/440V, 208/230/460V, 240/480V, 500 Va
Explore More
- KEYSHAFT
- Aerosol Can Disposal / Can Recycling System
- Unmounted Linear Bearings
- Finger Cots
- Coatings and Wrap
- Rotary Gear Pumps
- KANT-TWIST Lever Clamps with Weaver Grip, Orange
- DUPONT Collared Disposable Coveralls
- MEMPHIS GLOVE NXG Gray Nylon Work Gloves
- TURTLESKIN CP-430 Insider Gloves
- VIEGA PROPRESS Reducer, Copper, Press X FTG Connection
- EKLIND Torx Keys
- NORDFAB Angle Flanges
- DBI-SALA Straps
- PLAST-O-MATIC GGMU Series Gauge Guards, PVC, EPDM Seal, 0-100 PSI Gauge Size
- 80/20 Quick Frame Series 9000 Square Tube Profiles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DAYTON 3HEW4 V-belt Variable Speed 2322v441
€188.30 /unit