FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pump Repair Kit |
| Accessory Type | Santoprene |
| Check Ball Material | Santoprene |
| Compatible Connection Media Type | Fluid |
| Compatible With Grainger Part No. | 3HJW5, 3HJW5A |
| Compatible With Mfr. Part No. | 3HJW5, 3HJW5A |
| Compatible With Pump Type | Air Operated Double Diaphragm Pump |
| Compatible With Series | Not Applicable |
| Compatible With Series Family | Not Applicable |
| Diaphragm Material | Santoprene |
| Fits Brand | Not Applicable |
| Includes | Balls, Diaphragms, O-Rings |
| Kit Components | Balls, Diaphragms, O-Rings |
| Media Discharge Connection Size | Not Applicable |
| Media Discharge Connection Type | Not Applicable |
| Media Intake Connection Size | Not Applicable |
| Media Intake Connection Type | Not Applicable |
| Media Temp. | Not Applicable |
| Media Temperature (minimum) | 0°F |
| Number Of Check Balls | 4 |
| Number Of Diaphragms | 2 |
| Number Of O-rings | 12 |
| Number Of Seals | 0 |
| Product Type | Fluid End Repair Kit |
| Shaft Dia. | 1" |
| Valve Type | Ball |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.04 |
| Ship height (cm) | 9.04 |
| Ship length (cm) | 33.99 |
| Ship width (cm) | 28.91 |
| HS code | 8484900000 |
| Country of Origin | JP |
Explore Products
- LIFT-ALL EN1602DX17 Web Sling Endless L17ft 4800lb W2in
- ALL GEAR AGDBC12AL12-2 IN 1-S 2 in 1 Adjustable Safety Lanyard, Steel Hooks, 12 Ft. Length, Blue/Silver Prusik
- PASS AND SEYMOUR PT5362-BL Duplex Receptacle, Spec Grade, 20A, 125V, Blue
- STEEL KING PLBM3.4096YW Pallet Rack Stop Beam, 0 Bays, 96 Inch x 96 Inch, Steel
- MAIN FILTER INC. MF0182755 300458 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 25 Micron Rating, Buna Seal, 20 Inch Height
- APPROVED VENDOR 216295G Carriage Bolt, 1/2 In - 13 Thread Size, Steel, 6 In Lg., Blk Oxide, Gr. 5, Coarse, Square
- EATON 10250T827LD Pushbutton, 30.5 Mm, Blue Actuator, Incandescent, Resistor Light Unit, 2No-2Nc
Explore More
- KEYSHAFT
- DC Motor and Control Assemblies
- ESD and Cleanroom Chairs
- Coolant Tanks
- Pipe Fitting Kits
- Rotary Evaporators
- PEWAG Chain Sling, Grade 50
- AKRO-MILS 33105 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- PS DOORS Edgehalt Full Height Ladder Safety Gates
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 3000 Gas Springs
- ANVIL AS781 Series Open Angle Connectors, 4-Hole
- PACKARD INC Draft Inducers
- SPEARS VALVES PVC True Union 2000 Industrial Ball Valves, DIN Socket, FKM, Metric
- NIBCO F-960-B-LF Series Check Valves, Lead-Free, Class 250, Flanged, Bronze Seat
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials Bulk Narrow Mouth HDPE Bottles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DAYTON 22A613 Pump Repair Kit Fluid 1 Inch For AC9MDM
€346.26 /unit
