DAYTON 19417700 Motor 3 Phase 1.5hp 1725 208-230/460 Eff 86.5
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | General Purpose Motor |
| Ambient Temp. | 40°C |
| Base Type | Rigid Base |
| Bearing Type | Ball |
| Cc Number | CC003A |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency | 86.5% |
| Efficiency Group | Premium |
| Frame | 145T |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 4-4.16/2.08A |
| Green Certification Or Other Recognition | NEMA Premium Rated |
| Hp | 1 1/2 hp |
| Insulation Class | Class F |
| Inverter Rated | Yes |
| Motor Application | General Application |
| Motor Design | Three Phase |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Motor Mounting Position | Horizontal |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Motor Shaft Design | Keyed |
| Motor Shaft Rotation | Clockwise, Counter Clockwise |
| Motor Shaft Rotation | Clockwise/Counter Clockwise |
| Motor Type | Three Phase |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Nameplate Rpm | 1740 RPM |
| No. Of Speeds | 1 |
| Overall Length | 13 5/16" |
| Phase | 3 |
| Rpm Range | 1701-1800 RPM |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Dia. | 7/8" |
| Shaft Length | 2 1/4" |
| Thermal Protection | None |
| Voltage | 230/460V AC |
| Warranty | 3 yrs. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 26.1 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 35.56 |
| HS code | 8501524000 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Product | Model | Voltage | Phase | Hp | Nameplate Rpm | Frequency | Full Load Amps | Service Factor | Motor Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
10C899 | 208-230/460V AC | 3 | 3/4 hp | 1725 RPM | 50/60 Hz | 2.8/1.5A | 1 | Three Phase | €444.80 | |
![]() |
10C901 | 208-230/460V AC | 3 | 1/2 hp | 3450 RPM | 50/60 Hz | 2/1A | 1.15 | Three Phase | €410.64 | |
![]() |
11W365 | 230/460V AC | 3 | 1/4 hp | 1720 RPM | 60 Hz | 1/0.5A | 1.15 | Three Phase | €412.90 | |
![]() |
11W368 | 230/460V AC | 3 | 1/3 hp | 1140 RPM | 60 Hz | 1.5/0.7A | - | Three Phase | €408.76 | |
![]() |
11W369 | 230/460V AC | 3 | 1 1/2 hp | 1170 RPM | 60 Hz | 4.4/2.2A | 1.15 | Three Phase | €1,301.70 | |
![]() |
01518ST3QAP254T-W22 | 460V AC | 3 | 15 hp | 1765 RPM | 50/60 Hz | 18A | 1.25 | Three Phase | €4,875.87 | |
![]() |
02018ST3QAP256T-W22 | 460V AC | 3 | 20 hp | 1800 RPM | 50/60 Hz | 24.1A | 1.25 | - | €6,341.37 |
Explore Products
- KM SYSTEMS KM63TSBA06217 Boring Bar Holder, 63.00 mm Shank Dia, Coolant Through
- ANVIL 0331273003 8 X 15 Std Gal A53 Tbe Nipple
- GRAINGER 15694_12_24 Carbon Steel Rectangular Perforated Sheet, 0.036 Inch Thick12 Inch X 24 Inch Size
- MAIN FILTER INC. MF0203029 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 8.22 Inch Height
- BALDOR / DODGE TA1107HW TA1107H Hardware Kit
- INNOTEX INNOTEX GRAY 35 Fire Hood, PBI/Lenzing FR, Universal, 21 Inch Length, Tan/Red
- EATON 10250ED1356-1 Pushbutton, Latch-In, Twist-To-Release
- SMC VALVES KQG2H01-N01S Branch Tee, 1/8 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Hazardous Location Tumbler Switch Accessories
- PVC and CPVC Tubing
- LED Surface Mount Fixtures
- Showerheads and Tub Faucets
- Hookup Wire
- SHARPE VALVES 316 Stainless Steel Inline Ball Valve, Flanged x Flanged
- LOC-LINE Fixed Mount
- ACME ELECTRIC WI002 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- ANVIL 010CTG Series Light Duty Copper Ring Hangers
- BRADY Pipe Marker, Condensate Drain
- APPROVED VENDOR Slip On Flange, Class 150, Black Steel
- MOYNO Progressive Cavity Pumps
- GROVE GEAR GR Series, 830 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- SPEAKMAN Anti-Ligature Trims And Shower Heads
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DAYTON 19417700 Motor 3 Phase 1.5hp 1725 208-230/460 Eff 86.5

