DAKE CORPORATION 9743151PH-1 Manual Cold Saw 110 V 1 Ph 12-1/2 In
Get it by Monday, May 25
5.00% off
€6,100.31 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Manual Cold Saw |
| Application | Cutting Mild Steel, Stainless, And Non Ferrous |
| Arbor Shape | Round |
| Arbor Size | 1 1/4" |
| Blade Dia. | 12" |
| Blade Dia. - English | 12 1/2" |
| Blade Dia. - Metric | 318 mm |
| Blade Mounting Holes | 2, 8, 45 |
| Blade Speed | 44 RPM |
| Corded/cordless | Corded |
| Current | 20A |
| Cutting Blade Type | Cold Saw Blade |
| Cutting Capacity | 3 5/8" |
| Handle Type | Trigger Button |
| Horsepower | 2.4 hp |
| Hp | 1.5 hp |
| Includes | Blade, Coolant, Pedestal, Positive Stop, And Tool Kit |
| Material | Cast Iron |
| Material Feed | Manual |
| Metal Saw Type | Cold Saw |
| Miter Angle Range | 45° Left to 45° Right |
| No Load Rpm | 44 RPM |
| Phase | Single |
| Power Source | Corded |
| Round Cut Capacity @ 0 Deg. | 3 5/8" |
| Round Cut Capacity @ 45 Deg. | 2 1/2" |
| Square Cut Capacity @ 0 Deg. | 3.25 sq. in. |
| Square Cut Capacity @ 45 Deg. | 3.125 sq. in. |
| Tool Weight | 450 lbs. |
| Voltage | 120V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 202.5 |
| Ship height (cm) | 149.86 |
| Ship length (cm) | 66.04 |
| Ship width (cm) | 91.44 |
| HS code | 8461508090 |
| Country of Origin | IT |
Product Variants
| Product | Model | Voltage | Blade Dia. | Round Cut Capacity @ 0 Deg. | Phase | Work Height | Cutting Capacity Rectangle @45 Deg. | Cutting Capacity Rectangle @90 Deg. | Cutting Capacity Solid Round @45 Deg. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
974250 | 110V AC | 10" | 2 3/4" | Single | - | - | - | - | €3,950.74 | |
![]() |
974029 | 220V | 14" | - | 3 | 40" | 3 3/8" x 2 3/4" | 6 1/4" x 3 1/2" | 3" | - | RFQ
|
![]() |
974250-1E | 110V | 10" | - | 1 | 37" | 2 23/64" x 1 49/64" | 3 35/64" x 1 49/64" | 1 3/8" | - | RFQ
|
![]() |
974315 | 220V | 12 1/2" | - | 3 | 38 1/2" | 3 1/4" x 2 3/4" | 4 1/4" x 2 3/4" | 2 1/2" | - | RFQ
|
![]() |
9743151PH | 120V AC | 12 1/2" | - | 1 | 38 1/2" | 3 1/4" x 2 3/4" | 4 1/4" x 2 3/4" | 2 1/2" | - | RFQ
|
Explore Products
- ARO PD30A-ACS-AAA-C Diaphragm Pump
- ZIP UP ZIP7.3 TWBCL Zipper, Cloth, Size 84 x 3 Inch, 2 Pack, Blue
- BALDOR / DODGE 26A15H18WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
- GRAINGER WWG6KEPSZPGR Hex Locknut Assortment, Steel
- SLOAN 38800032
- GRAINGER 19559_24_0 Round Tube, Aluminum, 4 Inch ID, 4 1/2 Inch OD, 24 Inch Overall Length
- GEARWRENCH 81029T Teardrop Ratchet, Long Handle, Dual Material, 1/4 Inch Drive, 90-Tooth
- MCR SAFETY UT1956L Coated Glove, L, ANSI Impact Level 1
Explore More
- KEYSHAFT
- Spring Clamps
- Web Slings
- Automatic Flush Valve Retrofit Kits
- NEMA Magnetic Contactors
- Enclosed Service Carts
- AKRO-MILS 30230 Akrobins Plastic Storage Bins
- CONDOR Heat Resistant Gloves, Terry Cloth
- CONDOR Coated Gloves, Full Finger, Nitrile Coating, Palm Dipped
- GRAINGER 316 Stainless Steel Inline Mini Ball Valve, Comp. x Comp.
- SPEARS VALVES PVC Schedule 40 DWV Fabricated Fitting Stub Saddles, IPS O.D x Socket
- EATON HCA Series Circuit Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DAKE CORPORATION 9743151PH-1 Manual Cold Saw 110 V 1 Ph 12-1/2 In
€6,421.38 /unit



