DAKE CORPORATION 942304 42-304 Hydraulic Press, Rolling Bed Type, Air Operated, Double Pump, 50 Ton Capacity
Get it by Friday, Apr 10
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Press |
| Capacity | 500 lbs. |
| Frame Width | 32 3/4" |
| Max. Ram-to-table Distance | 40 7/8" |
| Min. Ram To Table | 10.875 |
| Operation Type | Air |
| Ram Advance Speed | 21.667 IPM |
| Ram Travel | 10" |
| Table Width | 7 1/4" |
| Total Height | 30" |
| Travel | 22 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 675 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 109.22 |
| Ship width (cm) | 93.98 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- OSG 403-0394-BN Ball End Mill, 3 Flutes, 1 mm Milling Dia., 3 mm Lg of Cut, 30 Deg. Helix Angle, Bright
- BLACK & DECKER N053863 Hog Ring
- GATES 1922V751 Belt
- BALDOR / DODGE 978001 OIL Slinger 35X52X3.5
- LYON DD8030SH Metal Shelving, 84 x 36 Inch Size, Gray
- HONEYWELL VU54S2040/U
- IFM E43208 Sensing Probe
- TITAN FASTENERS KEA06096
Explore More
- KEYSHAFT
- Audio-Video Cables
- Marking Flags
- Belt Driven Exhaust Fans
- AC Power Supplies
- Carpet Extractor Accessories
- DWYER INSTRUMENTS SFI-300SS Series Midwest Sight Flow Indicators
- TRITAN SAP Series Pillow Block Bearings
- NASHUA Duct Tapes
- STRANCO INC Pipe Marker, Three Phase
- BROWNING GBBX Gripband Belts
- NIBCO 6118-3-4 Series Flush Thread Reducing Bushers, MPT x FPT, Black Polypropylene Schedule 80
- MILWAUKEE VALVE Stainless Steel Ball Valves, 150 SWP
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DAKE CORPORATION 942304 42-304 Hydraulic Press, Rolling Bed Type, Air Operated, Double Pump, 50 Ton Capacity
