CPI E1134-505 Water Proof Limit Switch Top Actuator Spdt | AE3JAY 5DKF6
CPI E1134-505 Water Proof Limit Switch Top Actuator Spdt
Item: AE3JAYModel: E1134-505Cross Ref: 5DKF6
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Water Proof Limit Switch
Actuator Length 0.56"
Actuator Length - Limit Switch 14/25"
Actuator Location Top
Actuator Style Special
Actuator Style - Limit Switch Lever, Roller
Amps 5A
Arm Material Stainless Steel
Arm Width 0.6" (Nominal)
Arm Width 3/5"
Basic Actuator Style Lever
Basic Actuator Style (limit Switch) Lever
Body Height - Limit Switch 1.53"
Body Material Stainless Steel, Thermoplastic Rubber
Body Style Miniature
Body Style - Limit Switch Miniature
Body Width 1 3/4"
Boot Sealed Actuator No
Boot Sealed Actuator - Limit Switch No
Contact Form SPDT
Depth 1 3/4"
Electrical Connection Flying Leads
Height 1.01"
Limit Switch Style Water Proof Limit Switch
Mounting - Limit Switch Bottom Flange
Mounting Hole Spacing - Limit Switch 1.34"
Movement Direction Horizontal, One Way Vertical
Nema Rating No Nema Rating
Nominal Size 9/25"
Operating Temp. Range -40°F to +185°F
Roller Dia. 0.38"
Roller Material Nylon
Roller Width 1/4"
Stem Thread - Limit Switch No Stem
Travel Length 0.36"