COXREELS PC17L-5010 Power Cord Reel, 50 feet Length, 115V, 35A | CF3MJJ
COXREELS PC17L-5010 Power Cord Reel, 50 feet Length, 115V, 35A
Item: CF3MJJModel: PC17L-5010Cross Ref: 29RA53
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Cord Reel
Application Electrical, Light
Base Size 6" x 6"
Cable Length 50 ft.
Cord Included No
Duty Rating Heavy Duty
Enclosed Reel No
Grade Industrial
Housing Material Steel
Input Amps 35A
Input Current 35A
Mounting Size 4" x 5"
Number Of Outlets 0
Overall Height 18.63"
Overall Length 17"
Overall Width 11"
Product Datasheet coxreels-pc17l-5010.pdf
Voltage 115V AC