COXREELS P-WC17L-5010 Welding Cable Reel, 50 Feet Length, 600V, 350A
Get it by Tuesday, Apr 14
€753.98 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cable Reel |
| Base Size | 6" x 6" |
| Bearing Type | Permanently Lubricated |
| Cable Length | 50 ft. |
| Duty Rating | Heavy Duty |
| Enclosed Reel | No |
| Gauge | 1/0 AWG |
| Housing Material | Steel |
| Includes | Spring Driven Welding Cable Reel - Retractable Welding Reel - Welding Cable Reel - Retractable Cable Reel |
| Input Amps | 350A |
| Input Current | 350A |
| Latch Type | Locking |
| Mounting Size | 4" x 5" |
| Overall Height | 18 1/4" |
| Overall Length | 17 1/4" |
| Overall Width | 11" |
| Product Datasheet | coxreels-p-wc17l-5010.pdf |
| Voltage | 600V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.9 |
| Ship height (cm) | 46.36 |
| Ship length (cm) | 43.82 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Mounting Size | Input Amps | Base Size | Overall Length | Overall Width | Overall Height | Cable Length | Hose Included | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| P-WC13-2501 | 3" x 5" | 300A | 5" x 6" | 13 3/4" | 8 1/2" | 14 1/2" | 25 ft. | - | €881.50 | |
| P-WC13-2510 | 3" x 5" | 350A | 5" x 6" | 13 3/4" | 8 1/2" | 14 1/2" | 25 ft. | Yes | €905.52 | |
| P-WC13-3502 | 3" x 5" | 225A | 5" x 6" | 13 3/4" | 8 1/2" | 14 1/2" | 35 ft. | - | €944.33 | |
| P-WC13-3504 | 3" x 5" | 150A | 5" x 6" | 13 3/4" | 8 1/2" | 14 1/2" | 35 ft. | - | €875.03 | |
| P-WC13-3506 | 3" x 5" | 75A | 5" x 6" | 13 3/4" | 8 1/2" | 14 1/2" | 35 ft. | - | €850.08 | |
| P-WC13-5004 | 3" x 5" | 150A | 5" x 6" | 13 3/4" | 8 1/2" | 14 1/2" | 50 ft. | - | €1,374.18 | |
| P-WC13-5006 | 3" x 5" | 75A | 5" x 6" | 13 3/4" | 8 1/2" | 14 1/2" | 50 ft. | - | €1,295.11 |
Explore Products
- ECEF 15280370 Drill, 28mm Diameter
- WESTWARD 24EL75 Circular Saw Blade, 10 Inch Blade Dia, 80 Teeth, 0.11 Inch Cut Wd, 5/8 Inch Arbor Size, Carbide
- VERMONT GAGE 141118300 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.1830 Inch Size
- WALTER TOOLS 7026365-M14 5200451 Spiral Point Tap, M14X2 Thread Size, 25 mm Thread Length, 110 mm Length
- SMC VALVES T0604G-20 Tubing, 6 mm Size, Type T
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 21158-1825
- MICRO 100 T-110-V Cut Off Bit, 0.187 Inch Tooth Width, 0.75 Inch Shank Height, 5 Inch Overall Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Magnifier Lights
- Plate Casters
- Shakers and Rotators
- Hose Stations
- Impact Socket Extensions
- AKRO-MILS 33228 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL CarbonX Active Pants Black
- JOHN GUEST Plugs, Acetal Gray
- KEO Countersinks, 6-Flute, High Speed Steel
- MUELLER INDUSTRIES 105MHT Silent Check Valves
- VERMONT GAGE Npsm Straight Pipe Plugs, Go Member
- BALDOR / DODGE EZ Kleen, GTEZ, Tapped-Base Pillow Block, Ball Bearings
- BALDOR / DODGE Tigear-2 Food Safe Reducer With 3-Piece Coupled Input
- CHICAGO HARDWARE Metal Shackles
- STARRETT Handles For 4000 Pin Gages
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
COXREELS P-WC17L-5010 Welding Cable Reel, 50 Feet Length, 600V, 350A
€753.98 /unit
