COXREELS HP1125-4-500 Hand Crank Hose Reel, High Pressure, 1/2 Inch Inner Dia., 500 Feet Length
Get it by Tuesday, Apr 14
€433.35 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hand Crank Hose Reel |
| Base Size | 33.38" x 15.38" |
| Drive Type | Hand Crank |
| Hose Inside Dia. | 1/2" |
| Hose Length | 500 ft. |
| Includes Hose | No |
| Inside Dia. | 1/2" |
| Max. Operating Pressure | 5000 psi |
| Maximum Operating Pressure | 5000 psi |
| Mounting Size | 31.44" x 10" |
| Outside Dia. | 7/8" |
| Overall Height | 18 3/4" |
| Overall Length | 17.63" |
| Overall Width | 41 1/2" |
| Product Datasheet | coxreels-hp1125-4-500.pdf |
| Reel Material | Steel |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 26.1 |
| Ship height (cm) | 47.63 |
| Ship length (cm) | 44.78 |
| Ship width (cm) | 105.41 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Max. Operating Pressure | Drive Type | Mounting | Hose Capacity | Overall Height | Mounting Size | Hose Length | Inside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1125-5-175 | 3000 psi | Hand Crank | Bench, Floor, Truck, Wall | 175 ft. | 18 3/4" | 21.44" x 10" | 175 ft. | 3/4" | €868.82 | |
![]() |
1125-4-325 | 3000 psi | Hand Crank | Bench, Floor, Truck, Wall | 325 ft. | 18 3/4" | 21.44" x 10" | 325 ft. | 1/2" | €610.22 | |
![]() |
HP1125-4-100 | 5000 psi | Hand Crank | - | - | 18 3/4" | 9.44" x 10" | 250 ft. | 1/2" | €403.79 | |
![]() |
HP1125-4-100-C | 5000 psi | Hand Crank | - | - | 18 3/4" | 9.44" x 10" | 100 ft. | 1/2" | €604.30 | |
![]() |
HP1125-4-200 | 5000 psi | Hand Crank | - | - | 18 3/4" | 15.44" x 10" | 200 ft. | 1/2" | €404.71 | |
![]() |
HP1125-4-200-C | 5000 psi | - | - | - | 18 3/4" | 15.44" x 10" | 200 ft. | 1/2" | €617.24 | |
![]() |
HP1125-4-325 | 5000 psi | Hand Crank | - | - | 18 3/4" | 21.44" x 10" | 325 ft. | 1/2" | €416.72 |
Explore Products
- GATES 725315275 Flange Adapter, FBSPPX End Type
- MAIN FILTER INC. MF0183611 020660D25G30EP Hydraulic Filter, Wire Mesh, 25 Micron Rating, Viton Seal, 13.74 Inch Height
- POP SSD56SSBS201 Blind Rivet, 5/32 In Rivet Dia., SS, 0.525 In Rivet Lg., 0.043 In Head Ht.
- OSG 1748701 Spiral Flute Tap, #3-48 Thread Size, 7/16 Inch Thread Lg, Black Oxide, H2
- TB WOODS BP68A700 Spacer Assembly, 68 X 7.00 Size
- MAIN FILTER INC. MF0581958 DDD0384 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 6.02 Inch Height
- SPEARS VALVES 290-100002 Coupling, Socket, 80 PSI, PIP, 6 Size, PVC
- MAIN FILTER INC. MF0401645 V0272B1C05 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 3.89 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Clevis Pins
- Work Platforms
- Nylon Bushings
- Gear Lockers
- Earth Auger
- AKRO-MILS 30088 Shelfmax Shelf Bins
- CAIMAN Heatrac Insulated Palm Grip Waterproof Winter Gloves
- LOUISVILLE AE2200 Series Aluminum Extension Ladders
- PROTO Flex Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, Imperial, Deep
- HOFFMAN Clamp Kits
- SPEARS VALVES PVC Gray Schedule 40 Male Adapters, Mipt x Socket
- KERN AND SOHN OZB-AZ Series Object Clamps
- ANVIL AS100BTB Series Welded Channels
- ROBERTSHAW 720 Series 24 Volt Dual Gas Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
COXREELS HP1125-4-500 Hand Crank Hose Reel, High Pressure, 1/2 Inch Inner Dia., 500 Feet Length
€433.35 /unit


