COXREELS 1680-3320-EB Motorized Hose Reel, Medium Pressure, 1-1/2 Inch Inner Dia., 120 Feet Length
Get it by Thursday, May 21
€1,775.00 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hose Reel |
| Base Size | 40" x 20.25" |
| Drive Type | Motorized |
| Hose Inside Dia. | 1/2" |
| Hose Length | 120 ft. |
| Includes Hose | No |
| Inside Dia. | 1 1/2" |
| Max. Operating Pressure | 1500 psi |
| Maximum Operating Pressure | 1500 psi |
| Mounting Size | 37.65" x 15.5" |
| Overall Height | 21 1/4" |
| Overall Length | 20" |
| Overall Width | 46.63" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 55.8 |
| Ship height (cm) | 53.98 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 118.44 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Max. Operating Pressure | Drive Type | Mounting Size | Base Size | Inside Dia. | Overall Height | Overall Length | Hose Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1660-0820-A | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,458.07 | |
| 1660-0820-AB | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €2,005.08 | |
| 1660-0820-E | 3000 psi | - | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,351.82 | |
| 1660-0820-EA | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,671.52 | |
| 1660-0820-EB | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,563.41 | |
| 1660-0820-ED | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,532.92 | |
| 1660-0820-EF | 3000 psi | - | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,391.54 |
Explore Products
- CLE-LINE C25202WTL Wtl Heavy Set 1-1/4 X 0.042
- TITAN FASTENERS HND12
- EATON C25DGD325A Definite Purpose Contactor, Quick Connection, 25A, 24 Vdc, 3-Pole, Non-Reversing
- BALLYMORE ML123221P Safety Rolling Ladder, Steel, 120 Inch Height
- SMC VALVES NCJ2B16-200R Round Body Cylinder, 16 mm Size, Double Acting
- SLOAN 3873172 Lavatory Sink, 1 Hole
- WALTER TOOLS F4042.B22.050.Z05.15 Indexable Face Mill, 1 969/1000 Inch Max. Cutting Dia
- ARO 66615A-2EB-C Diaphragm Pump, 90 GPM Max Flow Rate
Explore More
- KEYSHAFT
- LED Outdoor Light Fixture Accessories
- Safety Banners and Posters
- Connector Nuts
- Ball Pein Hammers
- V-Belt Guides
- ANSELL 70-225 Hyflex Reversible Cut Resistant Gloves
- DESTACO 2010 Series Vertical Hold Down Clamps, Solid Bar
- LAMP ESR1 Series Full Extension Drawer Slides
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 20 mm Glass Culture Tubes
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Straight Blade Flush Receptacles, 2 / 3 Pole
- SMC VALVES KQ2 Series, One Touch Fitting, Elbow
- WONDER GRIP USA Knit Cold Condition Insulated Gloves
- VIEGA PROPRESS Female Adapter, Bronze, Press x FNPT
- NORTON ABRASIVES 5SG SG CA Toolroom Wheels, Type 01
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
COXREELS 1680-3320-EB Motorized Hose Reel, Medium Pressure, 1-1/2 Inch Inner Dia., 120 Feet Length
€1,775.00 /unit
