COXREELS 1660-2428-AB Motorized Hose Reel, Medium Pressure, 1 Inch Inner Dia., 450 Feet Length
Get it by Friday, Apr 10
€2,251.78 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hose Reel |
| Base Size | 31" x 26.25" |
| Hose Length | 450 ft. |
| Inside Dia. | 1" |
| Max. Operating Pressure | 3000 psi |
| Mounting Size | 28.65" x 21.5" |
| Overall Height | 29 1/4" |
| Overall Length | 28" |
| Overall Width | 36.38" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 54.9 |
| Ship height (cm) | 74.3 |
| Ship length (cm) | 71.12 |
| Ship width (cm) | 92.41 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Max. Operating Pressure | Drive Type | Mounting Size | Base Size | Inside Dia. | Overall Height | Overall Length | Hose Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1660-0820-A | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,458.07 | |
| 1660-0820-AB | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €2,005.08 | |
| 1660-0820-E | 3000 psi | - | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,351.82 | |
| 1660-0820-EA | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,671.52 | |
| 1660-0820-EB | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,563.41 | |
| 1660-0820-ED | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,532.92 | |
| 1660-0820-EF | 3000 psi | - | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,391.54 |
Explore Products
- K-FLEX USA 6RX100078 Pipe Insulation
- OSG VG534-1013 Corner Radius End Mill, TiAlN, 5 Flutes, 1 Inch Milling Dia., 1 1/4 Inch Lg of Cut
- BROWNING W13 1/2 1080720 Split Taper Bushing, 3-1/2 in Bore Dia, 12-1/2 in flange Dia, Type W1, Cast Iron
- SMC VALVES NCDQ8E400-125 Compact Cylinder, 4 Inch Size, Double Acting Auto Switcher
- MAIN FILTER INC. MF0429666 54520 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 4.05 Inch Height
- LOVEJOY 68514445265 RRS150 HUB 5/8 N/KW Coupling Hub, RRS150 Coupling Size, 5/8 Inch Bore Size
- BRISKHEAT SRL24361P Heating Blanket, 232 Deg C Max Temp, 36 in Overall Lg, 24 in Overall Wd, 3/16 in Thick
- GATES 286XL025 Square Tooth Timing Belt, 1/5 Inch Pitch, 143 Teeth
Explore More
- KEYSHAFT
- Colorimeters
- Split End Blanks
- Wire and Rod Storage Equipment
- Forged Eye Nuts
- Power Sockets
- AKRO-MILS 13018 Stak-N-Store Bins
- CONDOR Coated Gloves, Full Finger, Nitrile Coating, Palm Dipped
- LUMAPRO Miniature Neon Bulbs, T3 Lamp Shape
- MUELLER INDUSTRIES 862 Carbon Steel Y Strainers
- NEW PIG Loose Absorbent
- WESTWARD 1" Drive SAE Socket
- SAGINAW Floor Stand Skirt Kits
- ROBERTSHAW 700 Series Gas Valves,Snap-Action and Snap-Throttle
- ZSI-FOSTER SPN Loop Clamps, Plated Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
COXREELS 1660-2428-AB Motorized Hose Reel, Medium Pressure, 1 Inch Inner Dia., 450 Feet Length
€2,251.78 /unit
