COXREELS 1660-2424-EB Motorized Hose Reel, Medium Pressure, 1 Inch Inner Dia., 250 Feet Length
Get it by Thursday, Apr 9
€1,655.80 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hose Reel |
| Base Size | 31" x 23.25" |
| Drive Type | Motorized |
| Hose Inside Dia. | 1" |
| Hose Length | 250 ft. |
| Includes Hose | No |
| Inside Dia. | 1" |
| Max. Operating Pressure | 3000 psi |
| Maximum Operating Pressure | 3000 psi |
| Mounting Size | 28.65" x 18.5" |
| Overall Height | 25 1/4" |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 37.63" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 57.6 |
| Ship height (cm) | 64.14 |
| Ship length (cm) | 60.96 |
| Ship width (cm) | 95.58 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Max. Operating Pressure | Drive Type | Mounting Size | Base Size | Inside Dia. | Overall Height | Overall Length | Hose Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1660-0820-A | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,458.07 | |
| 1660-0820-AB | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €2,005.08 | |
| 1660-0820-E | 3000 psi | - | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,351.82 | |
| 1660-0820-EA | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,671.52 | |
| 1660-0820-EB | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,563.41 | |
| 1660-0820-ED | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,532.92 | |
| 1660-0820-EF | 3000 psi | - | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,391.54 |
Explore Products
- SMC VALVES VQ2000-PW-02T Sub Plate
- GROVE GEAR EL8420554.23 Output Worm Gear Reducer
- VERMONT GAGE 302131530 Taperlock Assembly, Go/NoGo, M14.0 X 1.25 6H
- SMC VALVES CDRQ2BS30-90C Rotary Actuator, 30 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- BROWNING 765876 VF2S-116 CTY Ball Bearing, 4-7/8 in OAL/Dia, 1 in Bore Dia, Gray Painted, Steel, Setscrew, Non-Expansion Intermediate Duty
- APPLETON ELECTRIC YM12101A
- VERMONT GAGE 912203080 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 3.08 mm Size
- BALDOR / DODGE L090X16MM Jaw Coupling Type L
Explore More
- KEYSHAFT
- Socket Sets
- Mobile Work Tables
- Swivel Joints
- Resistant LED Light Fixtures
- ANSELL Coated Nitrile Gloves, Gray White
- CONDOR Cowhide Leather Premium Gloves, Blue/Beige
- DESTACO 375 Series Pull Action Latch Clamps, Narrow Base
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Imperial, Hardened Steel
- CHICAGO PNEUMATIC Vibration-Damped Needle Scalers, Metric
- SPEARS VALVES Reducing Tee, CTS
- APPROVED VENDOR Coupler 3/4 Inch Size
- ANVIL Extra Heavy Steel Pipe Couplings
- NIBCO T-585-70-SU Series Two-Piece Bronze Ball Valves, Single Union End, Threaded
- MERIT BRASS ac550l 304 Stainless Steel Slip-On Flanges, Class 300
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
COXREELS 1660-2424-EB Motorized Hose Reel, Medium Pressure, 1 Inch Inner Dia., 250 Feet Length
€1,655.80 /unit
