COXREELS 1660-2424-AB Motorized Hose Reel, Medium Pressure, 1 Inch Inner Dia., 250 Feet Length
Get it by Monday, Apr 13
€2,080.85 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hose Reel |
| Base Size | 31" x 23.25" |
| Hose Inside Dia. | 1" |
| Hose Length | 250 ft. |
| Includes Hose | No |
| Inside Dia. | 1" |
| Max. Operating Pressure | 3000 psi |
| Maximum Operating Pressure | 3000 psi |
| Mounting Size | 28.65" x 18.5" |
| Overall Height | 25 1/4" |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 36.38" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 49.5 |
| Ship height (cm) | 64.14 |
| Ship length (cm) | 60.96 |
| Ship width (cm) | 92.41 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Max. Operating Pressure | Drive Type | Mounting Size | Base Size | Inside Dia. | Overall Height | Overall Length | Hose Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1660-0820-A | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,458.07 | |
| 1660-0820-AB | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €2,005.08 | |
| 1660-0820-E | 3000 psi | - | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,351.82 | |
| 1660-0820-EA | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,671.52 | |
| 1660-0820-EB | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,563.41 | |
| 1660-0820-ED | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,532.92 | |
| 1660-0820-EF | 3000 psi | - | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,391.54 |
Explore Products
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WR74-3660C Wire Shelving, Starter Unit, 4 Shelves, 36 x 60 x 74 Inch Size, Chrome Finish
- BROWNING H8030X 2 3/16 1885789 Finished Bore Single Sprocket, 80 Chain, Hardened Teeth, 10.11 in OD, 2-3/16 in Bore Dia, 9.567 in Pitch Dia, 4.766 in Hub Dia
- VOLKEL 24401 Round Die, HSS DIN 223, UNF No. 1 x 72 Size
- SCHLAGE CO100CY70 KP SPA 626 PD Electronics Electronic Lock, Classroom/ Storeroom, Keypad, Cylindrical Mounting, Lever
- IPS 440G Straight Jaw Plier, 12 Inch Size
- 80/20 2154 2 x 2 Inch Gasket, Pressure Manifold
Explore More
- KEYSHAFT
- Precision Screwdrivers
- Automotive Appearance
- Cord Adapters
- Stick Welders
- Bolt Clamps
- CONDOR Safety Glasses
- ML KISHIGO Flame Resistant Vests, Hook And Loop
- CONDOR Coated Gloves, Full Finger, Nitrile Coating, Palm Dipped
- DESTACO 323-R Series Pull Action Latch Clamps
- HEIN WERNER Hydraulic Presses
- ARLINGTON INDUSTRIES GFCI Enclosure, Plastic
- PETERSEN PRODUCTS Manhole Hook
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 12-28 Unf Lh
- REGAL Metric Hand Taps, HSS, Chrome Over Nitride
- POWER FIRST Insulated Fork Terminals, Standard Fork
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
COXREELS 1660-2424-AB Motorized Hose Reel, Medium Pressure, 1 Inch Inner Dia., 250 Feet Length
€2,080.85 /unit
