COXREELS 1660-2228-H Motorized Hose Reel, Medium Pressure, 1 Inch Inner Dia., 400 Feet Length
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,799.95 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hose Reel |
| Base Size | 29" x 26.25" |
| Hose Length | 400 ft. |
| Inside Dia. | 1" |
| Max. Operating Pressure | 3000 psi |
| Mounting Size | 26.65" x 21.5" |
| Overall Height | 29 1/4" |
| Overall Length | 28" |
| Overall Width | 34.38" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 53.1 |
| Ship height (cm) | 74.3 |
| Ship length (cm) | 71.12 |
| Ship width (cm) | 87.33 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Max. Operating Pressure | Drive Type | Mounting Size | Base Size | Inside Dia. | Overall Height | Overall Length | Hose Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1660-0820-A | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,458.07 | |
| 1660-0820-AB | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €2,005.08 | |
| 1660-0820-E | 3000 psi | - | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,351.82 | |
| 1660-0820-EA | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,671.52 | |
| 1660-0820-EB | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,563.41 | |
| 1660-0820-ED | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,532.92 | |
| 1660-0820-EF | 3000 psi | - | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,391.54 |
Explore Products
- METRO VM4B500 VAC Handheld Vacuum, 70 cfm Vacuum Air Flow, 2.7 lb Wt, 80 dB Sound Level
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS ACBT250R5L 300043 Carbide Shank Boring Bar Without Flat, 0.3 Min Hole, 0.250 Shank Dia
- WATTS LFM300-DOSY-C 3 0124383 Double Check Detector Backflow Preventer Assembly, Shutoff Valve, 3 Inch Size
- JACKSON SAFETY V1023560U-3XL
- OSG 1400116705 Thread Forming Tap, #8-36 Thread Size, 3/8 Inch Thread Lg, TiN, H9, Semi-Bottoming
- SMC VALVES NCGUN20-0200S Round Body Cylinder, 20 mm Size, Single Acting
- GATES E731L075 Square Tooth Timing Belt, 0.375 Inch Pitch, 195 Teeth
- PARKER 07B34A21A4BD
Explore More
- KEYSHAFT
- Chisels
- PA Amplifiers
- Immersion Heater Replacement Thermostats
- Plastic Putties
- Radial Blade Blower, Belt Drive
- AKRO-MILS 30234 Akrobins Plastic Storage Bins
- CONDOR Smooth PU Antistatic Gloves
- CONDOR High-Visibility Vest, Mesh Polyester, U Stripe Pattern, Single, Lime
- LUMAPRO Electronic Ballasts
- RUD CHAIN PP-VIP So-Powerpoint Direct Vip Chain Connection Hoist Rings, Metric Thread
- STANLEY Glue Guns
- SPEARS VALVES PVC Y Strainers, Flanged Ends, FKM Seals SS Screen
- EBERBACH Waring Square Drive Studs
- MI-T-M Elbows
- HAMILTON Standard Tread PolyTech Wheels
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
COXREELS 1660-2228-H Motorized Hose Reel, Medium Pressure, 1 Inch Inner Dia., 400 Feet Length
€1,799.95 /unit
