COXREELS 1185-3328-AB Motorized Hose Reel, Medium Pressure, 1-1/2 Inch Inner Dia., 250 feet Length
Get it by Friday, Apr 10
€2,251.78 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hose Reel |
| Base Size | 35.5" x 24.5" |
| Hose Length | 250 ft. |
| Inside Dia. | 1 1/2" |
| Max. Operating Pressure | 1500 psi |
| Mounting Size | 36.25" x 18.5" |
| Outside Dia. | 2.062" |
| Overall Height | 30" |
| Overall Length | 28" |
| Overall Width | 44 22/25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 79.65 |
| Ship height (cm) | 76.2 |
| Ship length (cm) | 71.12 |
| Ship width (cm) | 114 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Max. Operating Pressure | Drive Type | Mounting Size | Base Size | Overall Width | Overall Length | Hose Length | Overall Height | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1185-1124-A | 1500 psi | - | 14.75" x 16" | 17" x 22.25" | 23.38" | 24" | - | - | €1,568.03 | |
| 1185-1124-AB | 1500 psi | Air Driven | 14.75" x 16" | 17" x 22.25" | 23.38" | 24" | 250 ft. | 26" | €3,530.48 | |
| 1185-1124-E | 1500 psi | Motorized | 14.75" x 16" | 17" x 22.25" | 26.13" | 24" | 50 ft. | 26" | €2,277.94 | |
| 1185-1124-EA | 1500 psi | Motorized | 14.75" x 16" | 17" x 22.25" | 26.13" | 24" | 50 ft. | 26" | €2,760.06 | |
| 1185-1124-EB | 1500 psi | - | 14.75" x 16" | 17" x 22.25" | 26.13" | 24" | 50 ft. | 26" | €1,682.60 | |
| 1185-1124-ED | 1500 psi | Motorized | 14.75" x 16" | 17" x 22.25" | 26.13" | 24" | 250 ft. | 26" | €1,606.84 | |
| 1185-1124-EF | 1500 psi | Motorized | 14.75" x 16" | 17" x 22.25" | 26.13" | 24" | 250 ft. | 26" | €1,529.22 |
Explore Products
- KIPP K0348.0608AO Spring Plunger, Without Locking Nut, Black Oxide-Coated Steel Body
- MAIN FILTER INC. MF0503930 1278737 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 4.64 Inch Height
- DBI-SALA 7012817676 1401188 Fall Protection Harness, Vest Harness, Quick-Connect / Quick-Connect, Revolver, XL, Gray
- OSG 1124108 Straight Flute Tap, 5/8 Inch - 18 Thread Size, 1 5/16 Inch Thread Lg, TiCN, H3, Bottoming
- GRAINGER 17976_72_0 Hex Bar, 7/8 Inch Hex Width, 6 Ft Overall Length, Aluminum
- GRAINGER 1460_36_0 Brass Rectangular Bar, 360, 2 1/2 Inch X 36 Inch Nominal Size, 0.375 Inch Thick
Explore More
- KEYSHAFT
- Transformer Cooling Fans
- General Purpose Filter Elements
- Insulated Channel Strip Heaters
- Cork Roll Stock
- Concrete Patching and Repair Compounds
- FABENCO DVG Series Loading Dock Safety Gates with Vertical Lifts
- MILLER BY HONEYWELL Double D-Ring Body Belts, Without Pad
- RUD CHAIN LRBS-FIX Lashing Load Rings
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottles, Wide Mouth, LDPE, 1000 ml Capacity
- ANVIL 260SSG Series Stainless Steel Adjustable Clevis Hangers
- BLUCHER Floor Drain
- HOFFMAN Watershed Series Type 4X Slope Top Quarter Turn Latch Wall Mount Enclosures
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 3/4-10 Unc Lh
- EATON Safety Switch Fuse Bases
- BUSSMANN KTN-R Series Limitron Class RK1 Fuses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
COXREELS 1185-3328-AB Motorized Hose Reel, Medium Pressure, 1-1/2 Inch Inner Dia., 250 feet Length
€2,251.78 /unit
