COXREELS 1185-1124-AB-BUXX Motorized Hose Reel, Medium Pressure, 1-1/2 Inch Inner Dia., 50 feet Length
Get it by Thursday, May 21
€2,613.08 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hose Reel |
| Base Size | 17" x 22.25" |
| Hose Inside Dia. | 1/2" |
| Hose Length | 50 ft. |
| Includes Hose | No |
| Inside Dia. | 1 1/2" |
| Max. Operating Pressure | 3000 psi |
| Maximum Operating Pressure | 3000 psi |
| Mounting Size | 14.75" x 16" |
| Outside Dia. | 2.062" |
| Overall Height | 26" |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 26 22/25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 37.8 |
| Ship height (cm) | 66.04 |
| Ship length (cm) | 60.96 |
| Ship width (cm) | 68.28 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Max. Operating Pressure | Drive Type | Mounting Size | Base Size | Overall Width | Overall Length | Hose Length | Overall Height | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1185-1124-A | 1500 psi | - | 14.75" x 16" | 17" x 22.25" | 23.38" | 24" | - | - | €1,568.03 | |
| 1185-1124-AB | 1500 psi | Air Driven | 14.75" x 16" | 17" x 22.25" | 23.38" | 24" | 250 ft. | 26" | €3,530.48 | |
| 1185-1124-E | 1500 psi | Motorized | 14.75" x 16" | 17" x 22.25" | 26.13" | 24" | 50 ft. | 26" | €2,277.94 | |
| 1185-1124-EA | 1500 psi | Motorized | 14.75" x 16" | 17" x 22.25" | 26.13" | 24" | 50 ft. | 26" | €2,760.06 | |
| 1185-1124-EB | 1500 psi | - | 14.75" x 16" | 17" x 22.25" | 26.13" | 24" | 50 ft. | 26" | €1,682.60 | |
| 1185-1124-ED | 1500 psi | Motorized | 14.75" x 16" | 17" x 22.25" | 26.13" | 24" | 250 ft. | 26" | €1,606.84 | |
| 1185-1124-EF | 1500 psi | Motorized | 14.75" x 16" | 17" x 22.25" | 26.13" | 24" | 250 ft. | 26" | €1,529.22 |
Explore Products
- BLACKBURN (T&B) 54220UB Copper Two Hole Lug, 90 Degree Barrel, 3/8 Inch Bolt Size, 1 Inch Hole Spacing
- HONEYWELL BK-KVS-2-23TH
- SPEARS VALVES 2224-015 Ball Check Valve, Socket, EPDM, 50mm Size, PVC
- NEW PIG KIT254 Spill Kit Carrying Bag 17 gal.
- EATON 10250T886RH24 Heavy-Duty Push-Pull Unit, Red, 1No-1Nc, Illuminated, 24 Vac/Vdc Light Unit, 3-Position
- FERVI 0260 Drill Press, With Drive Belt, 12 mm Drilling Capacity, Single Phase Motor
- RULAND MANUFACTURING MCL-24E-AN 1 1/2 Inch International Shaft Collar, Anodized Aluminum, One-Piece Clamp Style, 60mm OD, 15mm Wd.
Explore More
- KEYSHAFT
- Equipment and Safety Labels
- Refrigerators and Refrigerator Freezers
- Breathing Air Cylinder Carts
- Earth Ground Resistance Testers
- Current Sensor Relays
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, UNF
- NORTH BY HONEYWELL Chemsoft CE Disposable Gloves, Nitrile
- CONDOR Electrical Gloves Protector, Beige/Orange/Green
- MCR SAFETY Cut Pro Ninja Force Cut Resistant Work Gloves
- BRADY Danger Tag, Heavy-Duty Polyester, 5-1/2" x 3"
- USA SEALING SBR Flange Gasket, 10 Inch Outside Diameter, Red
- AEROQUIP Hose Ferrules
- NIBCO TS-585-70 Series Two-Piece Bronze Ball Valves, Threaded Body, Solder End
- SIOUX CHIEF Plastic Tubular, Slip Extensions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
COXREELS 1185-1124-AB-BUXX Motorized Hose Reel, Medium Pressure, 1-1/2 Inch Inner Dia., 50 feet Length
€2,613.08 /unit

