COXREELS 1175-6-100-ED-BYXX Storage Hand Crank Hose Reel, Low Pressure, 26 x 26.13 x 24 Inch Size
Get it by Thursday, May 21
€1,411.87 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hand Crank Hose Reel |
| Base Size | 17" x 20.13" |
| Drive Type | Hand Crank |
| Hose Included | No |
| Max. Pressure | 0 psi |
| Mounting Size | 14.81" x 13.75" |
| Overall Height | 26.13" |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 26" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 43.2 |
| Ship height (cm) | 66.37 |
| Ship length (cm) | 60.96 |
| Ship width (cm) | 62.23 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Drive Type | Overall Height | Overall Length | Mounting Size | Base Size | Overall Width | Hose Inside Dia. | Hose Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1125-4-200-BYXX | Hand Crank | 18 3/4" | 17.63" | 21.44" x 10" | 17.38" x 15.38" | 25 1/2" | No | 39" | €324.32 | |
| 1125-4-200-C-BYXX | Hand Crank | 18 3/4" | 17.63" | 21.44" x 10" | 17.38" x 15.38" | 25 1/2" | No | 42" | €531.30 | |
| 1125-4-325-BYXX | Hand Crank | 18 3/4" | 17.63" | 21.44" x 10" | 23.38" x 15.38" | 31 1/2" | No | 48" | €336.33 | |
| 1125-4-325-C-BYXX | - | 18 3/4" | 17.63" | 21.44" x 10" | 23.38" x 15.38" | 31 1/2" | - | - | €574.72 | |
| 1125-5-200-BYXX | Hand Crank | 38" | 17.63" | 27.44" x 10" | 29.38" x 15.38" | 38 3/4" | No | 55" | €426.89 | |
| 1125-5-200-C-BYXX | Hand Crank | 38" | 17.63" | 27.44" x 10" | 29.38" x 15.38" | 38 3/4" | No | 58" | €659.74 | |
| 1125-5-250-BYXX | Hand Crank | 18 3/4" | 17.63" | 31.44" x 10" | 33.38" x 15.38" | 42 3/4" | No | 59" | €442.60 |
Explore Products
- ANVIL 0338044605 8 X 3 S80 Plain Both Ends Swage Nipple
- EATON DH267UGK Heavy Duty Non-Fusible Single Throw Safety Switch, 600 VAC, 800A, 2P
- SMC VALVES SV1300-06-P Valve Manifold
- SUPCO S4590F24
- TSUBAKI RS10-1B45FP
- TB WOODS 3V2653 Narrow V-Belt Sheave, Ductile Iron, 3V Type Belt, 2.65 inch Datum Dia.
- SMC VALVES E210-U02 Modular Adapter
- PROTO J54218T Socket Set, 1/2 Inch Drive Size, 18 Pieces, 9 mm To 23 mm Range
Explore More
- KEYSHAFT
- Adhesive Anchor Accessories
- LED Area and Roadway Lights
- Pipette Accessories
- Twist Lock Receptacles
- Forks
- DESTACO 331-M Series Pull Action Latch Clamps
- RUD CHAIN IRS-LT Ice Eye Bolts, Metric Thread
- KEO Dovetail Cutters, Carbide Tipped
- GARDNER BENDER Wire Spool Cart Spindles
- SPEAKMAN Reaction Series
- SPEARS VALVES Polypropylene Industrial Swing Check Valves With Arrow Indicator
- REGAL Metric End Mills, Single End, 2 Flutes, HSS, CC, Alcrona
- NIBCO TC580-CS-R-66-SR Series Threaded Full Port Valves, Stainless Steel Trim
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
COXREELS 1175-6-100-ED-BYXX Storage Hand Crank Hose Reel, Low Pressure, 26 x 26.13 x 24 Inch Size
€1,411.87 /unit


