COXREELS 1175-6-100-E-BYXX Storage Hand Crank Hose Reel, Low Pressure, 26 x 26.13 x 24 Inch Size
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,254.80 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hand Crank Hose Reel |
| Base Size | 17" x 20.13" |
| Hose Included | No |
| Max. Pressure | 0 psi |
| Mounting Size | 14.81" x 13.75" |
| Overall Height | 26.13" |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 26" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 37.35 |
| Ship height (cm) | 66.37 |
| Ship length (cm) | 60.96 |
| Ship width (cm) | 62.23 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Drive Type | Overall Height | Overall Length | Mounting Size | Base Size | Overall Width | Hose Inside Dia. | Hose Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1125-4-200-BYXX | Hand Crank | 18 3/4" | 17.63" | 21.44" x 10" | 17.38" x 15.38" | 25 1/2" | No | 39" | €324.32 | |
| 1125-4-200-C-BYXX | Hand Crank | 18 3/4" | 17.63" | 21.44" x 10" | 17.38" x 15.38" | 25 1/2" | No | 42" | €531.30 | |
| 1125-4-325-BYXX | Hand Crank | 18 3/4" | 17.63" | 21.44" x 10" | 23.38" x 15.38" | 31 1/2" | No | 48" | €336.33 | |
| 1125-4-325-C-BYXX | - | 18 3/4" | 17.63" | 21.44" x 10" | 23.38" x 15.38" | 31 1/2" | - | - | €574.72 | |
| 1125-5-200-BYXX | Hand Crank | 38" | 17.63" | 27.44" x 10" | 29.38" x 15.38" | 38 3/4" | No | 55" | €426.89 | |
| 1125-5-200-C-BYXX | Hand Crank | 38" | 17.63" | 27.44" x 10" | 29.38" x 15.38" | 38 3/4" | No | 58" | €659.74 | |
| 1125-5-250-BYXX | Hand Crank | 18 3/4" | 17.63" | 31.44" x 10" | 33.38" x 15.38" | 42 3/4" | No | 59" | €442.60 |
Explore Products
- E JAMES & CO 387-1/2-10 Rubber Gum 1/2 Inch Th 36 In x 10 Feet
- AMERICAN WELDQUIP 75004033CS-N Nut
- TITAN FASTENERS JVV681X5X4
- MAIN FILTER INC. MF0378725 RE501 Interchange Spin-On Filter, Cellulose, 10 Micron, Buna Seal, 6.94 Inch Height
- PROTO J52212S Socket Set, 10 To 18Mm Socket Size Range, 3/8 Inch Drive
- VERMONT GAGE 141282050 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.8205 Inch Size
- VULCAN HART 00-944497-0072A Panel Assembly, Front
- EATON IZMX-SR48DC-1 Spring Release Assembly Kit, 24 to 48 VDC, 50/60 Hz
Explore More
- KEYSHAFT
- Class RK5 Fuses
- Cleaning/Dip Tanks
- Twin Wheel Casters
- Appliance Hand Trucks
- Conical Washers
- ANSELL Natural Rubber Gloves
- KEO Long Series Combined Drills And Countersinks, 8 Inches
- BELL ELECTRICAL SUPPLY Device Mounted Weatherproof Cover
- MECHANIX Riggers Style Cut Resistant Gloves
- SLOAN Royal 151 Concealed Manual Water Closet Flushometers
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Modular Wire Stacking Baskets
- SIOUX CHIEF PowerPEX ASTM F1960 Straight Adapters, Female Sweat
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
COXREELS 1175-6-100-E-BYXX Storage Hand Crank Hose Reel, Low Pressure, 26 x 26.13 x 24 Inch Size
€1,254.80 /unit


