COXREELS 1125-5-200-ED Motorized Hose Reel, Medium Pressure, 3/4 Inch Inner Dia., 200 Feet Length
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,091.25 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hose Reel |
| Base Size | 29.38" x 16" |
| Drive Type | Motorized |
| Hose Inside Dia. | 3/4" |
| Hose Length | 200 ft. |
| Includes Hose | No |
| Inside Dia. | 3/4" |
| Max. Operating Pressure | 3000 psi |
| Maximum Operating Pressure | 3000 psi |
| Mounting Size | 27.44" x 10" |
| Outside Dia. | 1 1/4" |
| Overall Height | 19 1/4" |
| Overall Length | 17.63" |
| Overall Width | 38" |
| Reel Material | Steel |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 36.45 |
| Ship height (cm) | 50.17 |
| Ship length (cm) | 44.77 |
| Ship width (cm) | 76.2 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Drive Type | Mounting | Hose Capacity | Mounting Size | Base Size | Hose Length | Overall Height | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1125-5-50-EJ | Spring Return | - | - | 10" | 11.38" x 16" | 50 ft. | 19 1/4" | 17.63" | €1,206.74 | |
![]() |
1125-4-100-A | Motor Driven | Bench, Floor, Truck, Wall | 100 ft. | 9.44" x 10" | 11.38" x 16" | 100 ft. | 17" | 17 5/8" | €1,537.73 | |
![]() |
1125-4-100-AB | Air Driven | - | - | 9.44" x 10" | 11.38" x 16" | 100 ft. | 18 3/4" | 17.63" | €1,424.81 | |
![]() |
1125-4-100-E | Motor Driven | - | 100 ft. | 9.44" x 10" | 11.38" x 16" | 100 ft. | 19 3/4" | 17 5/8" | €1,418.39 | |
![]() |
1125-4-100-EA | - | - | - | 9.44" x 10" | 11.38" x 16" | 100 ft. | 19 1/4" | 17.63" | €1,066.30 | |
![]() |
1125-4-100-EB | Motorized | - | - | 9.44" x 10" | 11.38" x 16" | 100 ft. | 19 1/4" | 17.63" | €1,035.81 | |
![]() |
1125-4-100-ED | Motorized | - | - | 9.44" x 10" | 11.38" x 16" | 100 ft. | 19 1/4" | 17.63" | €970.20 |
Explore Products
- 80/20 13082 Self Aligning Roll In T Slot Nut 7, 7 x 4, 6 mm, M3,, Spring
- 80/20 11-6320 M6 x 20 mm BHSCS, Black
- KIPP K1303.206012X190 Machine Leveling Foot With Mounting Flange, M12 Thread Size, 104 mm Bolt Length, Nitrile
- AMERICAN LOCK A1107KAYLW Lockout Padlock Keyed Alike Yellow 1/4 Inch Diameter
- VERMONT GAGE 111165100 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 0.651 Inch Size
- ACME ELECTRIC PL112801 Six Terminal Cover
- MILWAUKEE VALVE 1502 - 38 Globe Valve, Bronze, Threaded Bonnet, 3/8 Inch Valve Size
- MAIN FILTER INC. MF0264289 G03307 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 7.63 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Manifold Gauge Set Accessories
- Low Voltage Thermostats
- Plier Clamps
- Speciality Fuses
- Lamp Cord
- DESTACO 235 Series Horizontal Hold Down Clamps
- DESTACO 5905, 5910, 5915 Series Heavy Duty Vertical Hold Down Clamps
- JOHN GUEST Tube to Hose Elbows, Acetal Gray
- ANVIL AS300BTB Series Welded Channels
- PARKER Thermostatic Expansion Valves
- ALTRONIX Expandable Power Systems
- EDWARDS SIGNALING 105 Series LED Steady Or Flashing Beacons
- SPEARS VALVES Labwaste CPVC Corrosive Waste Drainage P429 Reducing Double Sanitary Tees, All Hub
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
COXREELS 1125-5-200-ED Motorized Hose Reel, Medium Pressure, 3/4 Inch Inner Dia., 200 Feet Length
€1,091.25 /unit



