COTTERMAN ST-520 A2 C6 P5 Rolling Ladder Welded Platform 45in H
Get it by Monday, Jun 1
5.00% off
€923.12 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rolling Ladder |
| Actuation Type | Weight |
| Assembled/unassembled | Assembled |
| Assembly | Partially Assembled |
| Base Depth | 46" |
| Base Length | 46" |
| Base Width | 26" |
| Caster Diameter | 2" |
| Casters Included | (4) Swivel |
| Climbing Angle | 56° |
| Color | Red |
| Finish | Powder Coated |
| Folding | Not Foldable |
| Handrail Configuration | No Handrails |
| Handrails Included | No |
| Includes Handrails | Handrails Not Included |
| Ladder Tread | Antislip Vinyl |
| Ladder Type | Rolling Ladder |
| Load Capacity | 450 lbs. |
| Locking Mechanism | Weight-Actuated Auto-Lock |
| Material | Steel |
| Max Reach Height | 9.3 ft. |
| Number Of Steps | 5 |
| Overall Depth | 46" |
| Overall Height | 4.1 ft. |
| Overall Width | 26" |
| Platform Depth | 14" |
| Platform Height | 3.8 ft. |
| Platform Width | 16" |
| Rear Exit | No |
| Seamless/welded | Welded |
| Series | MASTERSTEP Series |
| Step Depth | 8" |
| Step Tread | Antislip Vinyl |
| Step Width | 16" |
| Tread Pattern | Rubber |
| Tread Type | Ribbed |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 30.6 |
| Ship height (cm) | 119.38 |
| Ship length (cm) | 66.04 |
| Ship width (cm) | 129.54 |
| HS code | 7326908560 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Platform Height | Platform Depth | Overall Height | Base Width | Base Depth | Color | Handrails Included | Assembled/unassembled | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
ST-200 A2 C1 P5 | 18" | 8" | 18" | 22" | 20" | Gray | No | Welded | €651.04 | |
![]() |
ST-300 A2 C1 P5 | 27" | 8" | 2.3 ft. | 24" | 27" | Gray | No | Welded | €803.44 | |
![]() |
ST-401 A2 C1 P5 | 3 ft. | 8" | 5.5 ft. | 25" | 34" | Gray | Yes | Unassembled | €934.48 | |
![]() |
ST-501 A2 C1 P5 | 3.8 ft. | 8" | 6.3 ft. | 26" | 40" | Gray | Yes | Unassembled | €1,098.95 | |
![]() |
ST-601 A2 C1 P5 | 4.5 ft. | 8" | 7 ft. | 27" | 48" | Gray | Yes | Unassembled | €1,245.43 | |
![]() |
ST-220 A2 C6 P5 | 18" | 14" | 18" | 22" | 26" | Red | No | Welded | €649.09 | |
![]() |
ST-302 A2 C1 P5 | 2.3 ft. | 8" | 4.8 ft. | 24" | 27" | Gray | Yes | Unassembled | €962.52 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 26QZ40L56 TIGEAR-2 E-Z KLEEN Right Angle Reducer
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS SG-U31P Upright, 31 Inch Size
- GRAINGER MH2TUN801G Caster 5 x 2 Inch Swivel
- WOODHEAD 1301470067 27W83 Connector with Locking Blade, 4 Pole/5 Wire, 600V
- EATON GFTCB250X36 GFCI Circuit Breakers, 50 A, 10 Kaic, 2-Pole, 120/240 V, #14-4 Awg
- HUB CITY 0229-03000 Torque Arm Kit, Steel
- MI-T-M 62-0133 Tank, 18 gal
- DBI-SALA 70007429163 1113337 Harness, L
Explore More
- KEYSHAFT
- Gas Appliance Controls
- Arbor Spacers
- Machine Guards
- Direct Drive Fan Motor Assemblies
- Carbon Steel Stair Treads
- OIL SAFE Frame Mount Suction Hose Racks
- SALISBURY Class 2 Electrical Glove Kit, 14 Inch, Red, Black
- RUD CHAIN VLBS Weld On Blocks
- ALLEGRO SAFETY Cable Assemblies
- MARTIN SPROCKET Top Angle Take-Up Frames, MTA30 Frame
- ALVORD POLK T Handle Repairmen's Reamers
- NIBCO 5811-2 Series Street Tees, Spg x H x H, ABS DWV
- PBC LINEAR Linear Ball Bearing Pillow Blocks, Open Single, Imperial
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
COTTERMAN ST-520 A2 C6 P5 Rolling Ladder Welded Platform 45in H
€971.70 /unit
